Igen, a mentális betegségek hatással lehetnek a higiéniára. A depresszió, a szorongás, a poszttraumás stressz (PTSD) és más érzékszervi feldolgozási zavarok is befolyásolhatják a tisztálkodással kapcsolatos gondolatainkat, érzéseinket – írja a healthline.com.
Az egyik legrosszabb dolog a mentális betegséggel kapcsolatban az, hogy az élet oly sok területére beszivárog, és még a leghétköznapibb dolgokra is hatással van, így a zuhanyzás vagy a fogmosás sem kivétel. A higiénia gyakorlása természetes, mert megelőzheti a betegségeket, és segít a testünk megfelelő ápolásában. De sajnos a tisztálkodás hiányát gyakran a szegénységgel, lustasággal, hajléktalansággal társítják az emberek. Ez azt jelenti, hogy sok a higiénia körüli szégyenérzet. Ez a szégyen táplálhatja mind a tisztasággal kapcsolatos megszállottságot, mind pedig a mentális betegségeket övező megbélyegzést.
Egy mentálisan beteg ember gyakran túl nagy lendülettel és megszállottsággal fürdik, máskor pedig nehezen tudja fenntartani a személyes higiéniát – vagyis könnyen átlép ezeken a napi rutinokon. Mivel ezek a részek kevésbé szerepelnek a mentális betegekről szóló írásokban, ezért fel sem tűnik más emberek számára, hogy ez mennyire gyakori - és hogy milyen kevesen vannak tisztában azzal, hogy a mentális állapotuk egyáltalán hatással lehet a higiéniához való viszonyukra.
"Sajnos a spektrum mindkét végén a személyes higiénia hiánya vagy a személyes higiénia megszállottsága további stresszt és szorongást okoz a betegek számára." - mondja Carla Manly, klinikai pszichológus és szerző.
Nézzük tehát, hogyan befolyásolhatja a mentális egészség a higiénia gyakorlását - és mit tehetünk ellene.
Miért olyan nehéz fogat mosni vagy zuhanyozni?
A zuhanyozás vagy fogmosás nem olyan nagy dolog – gondolja az emberek többsége. Pedig egy depressziós időszak alatt bizony előfordul, hogy ezek a részek teljesen háttérbe szorulnak. Bár saját maguk is szégyellik, a lelki problémák elnyomják ezek fontosságát, sőt annyira, hogy még a legközelebbi hozzátartozójuknak sem beszélnek erről. Ők egyszerűen csak észreveszik, de csak az állapot változásával állhat vissza a „tisztaság-faktor” az életükbe.
Sok ember számára okoz gondot az alapvető higiéniai feladatok elvégzése, amikor depressziós. Ilyen lehet a zuhanyzás, a kézmosás, a fogmosás, a mosás vagy a hajmosás.
"Arról számolnak be, hogy nincs elég energiájuk az egyszerű öngondoskodási feladatok elvégzésére, mint például a fogmosás vagy a hajmosás." - mondja Melissa A. Jones, egy Indianában élő klinikai pszichológus. "Sokan közülük nem gondoskodnak a személyes higiéniai szükségleteikről, hacsak egy családtag nem emlékezteti őket erre".
De miért van ez így? Miért nehezíti meg a depresszió a zuhanyzást? A súlyos depresszióra gyakran jellemző a tevékenységek iránti csökkent érdeklődés, valamint az általános fáradtság. Más szóval, depresszióban valószínűleg kevés a motiváció vagy az energia a higiénia fenntartására.
"Dolgoztam már olyan ügyfelekkel, akik úgy írták le a depressziójukat, mint "egy állandó szürke felhőt", "egy olyan érzést, mintha egy rakás tégla alatt ragadtunk volna", és "egy olyan nehéz súlyt, ami szinte lehetetlenné teszi, hogy még az ágyból is felkeljünk" - mondja Manly.
Ha ezen a szemüvegen keresztül nézzük a depressziót, világossá válik, hogy a mentálisan egészséges emberek által természetesnek vett cselekvések monumentális feladatot jelentenek a súlyos depresszióban szenvedők számára.
A depresszió fizikai tünetei, például a fizikai fájdalom, szintén arra késztethetik az embereket, hogy elkerüljék a zuhanyzást. "A mentálisan beteg emberek fizikai fájdalmat is tapasztalnak, ami miatt fizikailag nem érzik magukat képesnek arra, hogy gondoskodjanak a személyes higiéniai szükségleteikről" - magyarázza.
A depresszió mellett a szorongásos zavarok és az érzékszervi feldolgozási zavarok is megnehezíthetik a zuhanyzást és a személyes higiénia fenntartását.
"Az érzékszervi feldolgozási zavarokkal küzdő egyéneknek nehézséget okozhat a zuhanyzás, mert a víz hőmérséklete vagy tényleges fizikai érintése fizikailag fájdalmas számukra."
„Lehetek túlságosan tiszta?”
Bizonyos mentális betegségek miatt az emberek túl sokat mosakodhatnak, vagy megszállottjai lehetnek a tisztaságnak. A mentális betegség, amelyet leggyakrabban a tisztasággal társítunk, a rögeszmés kényszerbetegség (OCD).
Az OCD azonban nem mindig a tisztaságról szól - vagy még ha így is van, gyakran félreértik. Az OCD magában foglalja a rögeszméket (szorongást keltő gondolatok) és kényszeres cselekvéseket (rituálék vagy cselekvések, amelyeket a szorongás csökkentése érdekében tesz). Amikor higiéniai rituálékról van szó, mint például a kézmosás, a félelem (vagy megszállottság) a baktériumokról szólhat.
Ez magában foglalhatja a traumatikus tapasztalatok, például a szexuális zaklatás utáni erőteljes mosást. "Az ilyen viselkedés végső célja az, hogy csökkentse a megsértett és "piszkos" érzést, és növelje a biztonságérzetet."
Egy mentális betegnek jobb segítséget kérni, ha küzd a higiénia gyakorlásával, még akkor is, ha tudja, hogy kellene, vagy ha úgy érzi, hogy túlzásokba esik – nagy valószínűséggel támogatásra lehet szüksége.
Természetes a szégyenérzet, amikor el kell mondani egy terapeutának, hogy küzdelem az alapvető higiéniai tevékenységek elvégzése is. De tudni kell, hogy ez a mentális betegségek meglehetősen gyakori tünete, és a szakember valószínűleg már korábban is segített hasonló cipőben járó embereknek. Feladatuk a segítség, nem pedig, hogy elítéljék a mentális betegséggel küzdő embert.