Sose napozzunk vizes fürdőruhában

A nyári melegben nincs is jobb annál, mint amikor fürdőzéssel kapcsolódhatunk ki. De legyen szó úszómedencéről, gyógy- vagy természetes vizekről, néhány alapvető szabályt érdemes betartanunk az egészségünk megőrzése érdekében.

Végre tombol a nyár, meleg van, és melegednek a természetes vizek is. Ezért amikor csak tehetjük, vízbe megyünk: strandfürdőbe, uszodába, termálvízbe, tavakba vagy akár folyókba. Egészségünk érdekében azonban érdemes betartani néhány tanácsot – hívta fel a figyelmet Dr. Deli Balogh Ildikó szülész-nőgyógyász szakorvos. Mint mondta, ajánlott odafigyelni az alapokra:

  • fürdőzés előtt és kijövetelkor alaposan tusoljunk le,
  • nyílt sebbel, fekéllyel ne menjünk közös használatú vízbe,
  • valamint ügyeljünk arra, hogy ne vigyünk be homokot, piszkot, levágott füvet, falevelet sem a medencébe.

Az alábbiakban további tanácsokat mutatunk az okos, fertőzésmentes strandoláshoz.

strandolás, fürdőzés, fertőzésveszély
A nyári melegben nincs is jobb annál, mint amikor fürdőzéssel kapcsolódhatunk ki. Fotó: Getty Images

A vizes fürdőruha veszélyei

A fürdőzés után az átmenetileg lehűlt testrészt könnyebben megtámadhatják a környezetben élő különféle kórokozók. A támadók lehetnek saját baktériumok, vírusok vagy gombák is, amelyek egyébként a száraz bőrön ártalmatlanok. Éppen ezért egyáltalán nem javasolt, hogy a napon való száradást válasszuk. „Így lehet könnyen húgyhólyaggyulladást, petefészek-gyulladást , esetleg tüdőgyulladást kapni” – figyelmeztetett a szakember. A kismamáknak különösen körültekintőnek kell lenniük a strandolásnál. Csak akkor fürdőzzenek és ússzanak, ha a méhszájuk zárt.

A lányok gyakori betegsége a hólyaghurut (ismertebb nevén felfázás), amelynek tünetei néha ijesztőek lehetnek. A legjellemzőbb a gyakori vizelési inger és csípő vizelet. Ilyenkor nem az számít, hogy mennyi időt töltöttünk a vízben, hanem az, hogy mennyit voltunk vizes ruhában a parton. Ha megtörtént a baj, érdemes először a gyógynövényeket segítségül hívni: a medveszőlő, a cickafarkfű, az aranyvesszőfű, a nyírfalevél vagy a tőzegáfonya is jó választás lehet. Ha pedig a gyógyteák fogyasztásával sem múlnak a tünetek, keressünk fel egy szakorvost, aki adhat antibiotikumot, vizelettenyésztéssel pedig a mikrobiológus deríti ki, mely baktérium található a vizeletben.

A férfiak a vizes fürdőnadrággal a prosztatájukat veszélyeztetik, és a prosztatagyulladás a partnerünknek is kellemetlenséget okozhat. Sőt a későbbi meddőség oka is lehet a vizes fürdőruha okozta gyulladás. A felfázás elkerülése végett fürdés után érdemes rögtön száraz fürdőruhára váltani mindenkinek” – fejtette ki a szülész-nőgyógyász.

Fürdőzés menstruáció alatt – szabad vagy tilos?

A menstruáció ideje alatt is strandolhatnak a hölgyek, de csak bizonyos szabályok betartásával. „A tampont használók bátran fürödhetnek, mert a tampon a hüvely felső részéből gyűjti össze a vért, alul pedig véd a felszálló fertőzésektől. Fontos azonban, hogy a felhelyezéskor és a cserénél a kezünket és a gátat szappannal tisztára mossuk” – mondta a szakember. Ügyeljünk arra is, hogy a kézbőrünkön ne legyen seb vagy fertőzés, mert ha a tamponnal fertőzést okozó baktériumokat viszünk be a hüvelybe, akkor azok ott kiváló táptalajt találnak a szaporodásra. A vízből kijövet azonnal távolítsuk el a nedves tampont, zuhanyozzunk, és töröljük szárazra a testünket, majd vegyünk fel száraz fürdőruhát.

”Akinek pedig hosszabb, hét-nyolc napos a menzesze, a ciklust megnyújthatja progeszteron tartalmú tablettákkal. Ennek idejét, alkalmazási módját előzetesen meg kell beszélnünk a nőgyógyászunkkal, aki a megfelelő szert receptre felírhatja, és a szedést beállítja. A menstruáció mennyiségét pedig csökkenthetjük vérzéscsillapító és méhösszehúzódást fokozó gyógynövényekből készült teákkal, például palástfűvel, pásztortáskával és apróbojtorjánnal” – ismertette a szakorvos.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Meddőséget okozhat a hideg vizes ruha?

A hideg vizes ruhában való napozás a családalapításban is megakadályozhat minket: ha testünkön hagyjuk megszáradni a fürdőruhát, az 4-5 órán át is eltarthat és nagyon veszélyes. Ezzel szemben, ha kiterítjük valahová a ruhát, akkor csak 20 perc a száradási idő. „Akár meddőség is lehet a rossz döntések vége: kihűl a has, és a baktériumok, amelyek a szervezetben vannak összezárhatják a petevezetőkben a lemezeket, amely meddőséghez vezethet. A spermiumok pedig nem jutnak ki az ondóvezetékből, mert az elzáródik.”

Ha a felsorolt szabályokat mindenki (gyerekek, felnőttek, idősek, férfiak és nők) egyaránt betartják, akkor kicsi a megfertőződés esélye. A szakember szerint azonban nyáron az emberek nem csak a fertőzésveszélyt, hanem a hőség és a napsugárzás elleni védelmet sem veszik kellően komolyan. Sokan leégnek vagy napszúrást kapnak, ezért azt is ajánlott megjegyezni, hogy ha strandolni indulunk, akkor a naptejet és a kalapot se felejtsük otthon.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.