Az elmúlt három hónapban 280-300 kisbaba maradt a kórházakban. Csak az egri Markhot Ferenc Kórházban tizenkettő ilyen csecsemő van jelenleg, ami az ott dolgozók szerint rekordnak számít – számolt be a Népszava információi nyomán az RTL Híradó.
Ezért nem mehetnek haza a babák
A Híradó úgy tudja, hogy az érintett kicsik többségét a család szociális körülményei miatt nem engedték haza. Ilyenkor a védőnők teszik meg az első jelzést a problémáról.
A jelzés a gyermekjóléti szolgálatok felé megy. A gyermekjóléti szolgálat elindítja ezt a jelzési folyamatot, ami kivizsgálja és segíti a családot. A következő rész, amikor ez a baba megszületik, akkor a kórházban lévő kórházi védőnő, illetve a szociális munkás is részt vesz ebben a folyamatban. A végső, aki kimondja [a döntést], az a gyámhivatal” – mondta el az RTL megkeresésére Gitidiszné Gyetván Krisztina, Magyar Védőnők Egyesületének elnöke.
Hogyan tovább?
A kisbabákat ilyenkor még minimum 6 hétig a kórházban tartják. Ez idő alatt próbálnak segíteni a családnak abban, hogy megteremtsék a gyermekük hazaviteléhez szükséges körülményeket. Ha ez nem sikerül, de a szülők továbbra sem mondanak le gyermekükről, akkor a csecsemőknek átmenetileg nevelőszülőkhöz vagy speciális gyermekotthonba kellene kerülniük. Ám kapacitás- és emberhiány miatt így sem mindig tudják elhelyezni őket.
Akárhogy is alakul végül az ilyen gyermekek sorsa, ez a helyzet biztosan nyomot hagy rajtuk.
Hosszú távon az ilyenfajta sérülés, tehát az anya vagy a gondozó tartós hiánya kielégíthetetlen szeretetéhséggel és kötődésképtelen kapcsolatokkal jellemezhető” – magyarázta Balogh Beáta klinikai szakpszichológus.
Kiemelt képünk illusztráció, forrása: Getty Images