A K&H gyógyvarázs programot azért indította a K&H, hogy segítségével műszerbeszerzési lehetőséghez juttassa az ország gyermek-egészségügyi intézményeit, és így az orvosok pontos diagnosztika segítségével tudják meghozni okos döntéseiket. Az elmúlt évek során a program folyamatosan bővült; az országos pályázat mellett egyre több forrásból támogatta a K&H gyógyvarázs a kórházakat, mentőállomásokat, rendelőintézeteket.
Öt mentőállomás a nyertesek között
"A 2013-as pályázati évben a halmozottan sérült gyermekeket ellátó és segítő, valamint gyermekfogászati ellátást nyújtó intézmények pályázatai részesültek kiemelt figyelemben az elbírálás során" - mondta dr. Mészner Zsófia, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet főigazgatója, a K&H gyógyvarázs zsűritagja.
"Idén 10. alkalommal hirdettük meg a K&H gyógyvarázs országos pályázatot, amelyre 89 intézmény küldte el jelentkezését. Ezek közül választotta ki a szakmai zsűri a 11 nyertes - 1 budapesti és 10 vidéki - gyermek-egészségügyi intézményt és mentőállomást. Közülük öten idén kaptak először támogatást a program keretében" - mondta Hendrik Scheerlinck, a K&H Csoport vezérigazgatója.
A pályázat nyertesei
- a budapesti Ferencvárosi Egészségügyi Szolgáltató Kiemelkedően Közhasznú Nonprofit Kft.,
- a Debrecen-Nagytemplomi Református Egyházközség Immánuel Otthona,
- az egri Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet,
- a gödöllői Tormay Károly Egészségügyi Központ,
- a komáromi Selye János Kórház Gyermeknőgyógyászati Szakrendelése,
- a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Gyermekklinika Sebészeti Osztályának "Visszatérés Alapítványa,
- a ceglédi mentőállomás,
- a hajdúszoboszlói mentőállomás,
- a szigetvári mentőállomás,
- a vásárosnaményi mentőállomás,
- a zsadányi mentőállomás.
5 millió az életmentő májátültetések támogatására
A jubileum alkalmából a K&H további 5 millió forint értékű különdíjat is felajánlott. A támogatást a K&H gyógyvarázs zsűrijének döntése alapján a Májbeteg Gyermekekért Alapítvány kapta, amely májtranszplantációra szoruló csecsemők és családjai számára nyújt segítséget.
"Mindenhol szükség van segítségre, de a különdíj kapcsán olyan területet kerestünk, amely támogatás nélkül nem képes működni. A májtranszplantációra váró gyerekek műtétjét külföldön végzik, felkészítésük, gyógyításuk és utógondozásuk óriási teher a család számára, amelyet sok esetben nem is tudnak finanszírozni. A Májbeteg Gyermekekért Alapítvány támogatásával hozzájárulunk ahhoz, hogy életeket mentsünk meg" - fűzte hozzá Scheerlinck.
"A gyermekek májtranszplantációja a magyar egészségügy egyik nagy kihívása - jelenleg hazánkban csak a felnőttek, és a nagyobb gyerekek kezelése megoldott. Ugyanakkor évente 6-8 csecsemő élete azon múlik, hogy a kizárólag külföldön elvégezhető transzplantációra kapnak-e esélyt. Tudjuk, hogy ez a heroikus beavatkozás nagy terhet ró a családokra, különösen akkor, amikor a donor a szülőpár egyike. Ez az esetek 80 százaléka. Hozzájárulásunkkal azt szeretnénk elérni, hogy anyagi problémák miatt egy csecsemő se essen el az életmentő májátültetés lehetőségétől" - mondta el dr. Szőnyi László, Semmelweis Egyetem I. Gyermekklinikájának docense, a Májbeteg Gyermekekért Alapítvány kuratóriumi elnöke.
A K&H gyógyvarázs program keretében összesen 257 intézmény több mint 476 millió forint értékű műszertámogatáshoz jutott hozzá az elmúlt 10 évben.