Önkéntes munkának nevezzük azt, amikor saját akaratunkból olyan tevékenységet látunk el, amellyel másoknak segíthetünk, ezért azonban nem várunk fizetést vagy egyéb ellenszolgáltatást. Ennek ellenére azonban mégis kapunk valamit cserébe: számos pozitív változást – mind a fizikai és lelki egészségünkkel, mind a készségeinkkel, mind a karrierünkkel kapcsolatban.
Testünknek és lelkünknek is jót tesz
Kutatások kimutatták, hogy az önkéntesség számos egészségügyi előnnyel jár, különösen az idősebb felnőttek körében – írta meg a Mayo Clinic. Mint cikkükben kiemelték, az önkéntes tevékenységek végzése jótékony hatással van a 60 év felettiek fizikai és mentális egészségére. A segítségnyújtás ráadásul jelentősen csökkenti a magány, a depresszió és a szorongás kialakulásának esélyét, különösen a 65 év felettiek körében. Sőt, akár már kialakult, enyhe depressziós tünetek esetén is jó hatással lehet ránk az önkénteskedés.
Az is ismert, hogy az önkéntes segítségnyújtás dopamint szabadít fel. (Erre a hormonra a tudomány az agy jutalmazási rendszerének egyik alapvető elemeként tekint.) Ennek eredménye, hogy csökken az érintett a stressz-szintje, a hangulata pedig javul. Az alacsonyabb stressz-szint egyébként számos fizikai és mentális egészségügyi probléma kockázatát csökkenti, egyebek mellett a szívbetegségét és a stroke-ét is. Ez pedig a tudósok szerint hozzájárulhat a hosszabb élettartam eléréséhez is.
Az önkénteskedés pozitív hozadékairól a lelki és mentális egészséggel kapcsolatos edukációval foglalkozó magyar csapat, a Mélylevegő Projekt is írt a közelmúltban. Bejegyzésükben egyebek mellett kitértek arra is, hogy a társadalmi jótékonykodás növelheti az empátiát, fejlesztheti a megküzdési mechanizmusainkat, ráadásul még boldogabbak is lehetünk tőle. A kedvesség és nagylelkűség gyakorlása ugyanis bizonyítottan javíthatja a hangulatunkat, valamint az élettel való elégedettségünket és az önbecsülésünket is. Ezenkívül sikerélményeket is átélhetünk önkéntes munkánk során.
Félénkebbeknek kifejezetten jót tesz
A társadalmi segítségnyújtás módszer a kapcsolatteremtésre és az új barátok szerzésére. Kifejezetten jó választás lehet a félénkebb embereknek, hiszen önkénteskedés során olyan környezetben kapcsolódhatunk emberekkel és fejleszthetjük társas készségeinket, ahol nincs rajtunk túl nagy nyomás, így kisebb eséllyel uralkodik el rajtunk a szociális szorongás. A közös tevékenység és cél pedig abban is segít, hogy újonnan kiépített kapcsolatainkat akár el is tudjuk mélyíteni – főleg akkor, ha hétről hétre visszatérünk a csapatba segíteni.
A Mélylevegő Projekt a fentieken túl egy kevésbé ismert előnyre is rávilágított, mégpedig arra, hogy önkéntes tevékenységek során elsajátított készségek a karrierünk előremozdulásához is hozzájárulhatnak. Az önkéntes munkavégzés által ugyanis bepillantást nyerhetünk abba, hogyan is néz ki a valóságban egy adott munkakör. Ez segít eldönteni, hogy a tevékenység illik-e a személyiségünkhöz és erősségeinkhez. Így végeredményben hatékonyabban választunk majd olyan karriercélt magunknak, amelyben kiteljesedhetünk. Ez különösen egyetemistáknak lehet hasznos, de ettől még az aktív munkavállalóknak is származhat előnyük az önkéntességből: fejleszthetik ugyanis a problémamegoldó és kommunikációs készségeiket.
Hol önkénteskedjünk?
Fiatalabbaknak főként olyan területen célszerű önkéntes munkát vállalniuk, ahol a jövőben dolgozni is szeretnének. Aktív dolgozóként vagy nyugdíjasként pedig bátran támogassunk önkénteskedésünkkel olyan célokat és projekteket, amelyeket fontosnak tartunk, illetve amik közel állnak a szívünkhöz. Segíthetjük például a tartós gyógykezelés alatt álló, és emiatt az iskolából kimaradó gyerekek tanulását és lelki megerősödését. De részt vehetünk akár adománygyűjtő, gyermekvédelmi, állatmentő vagy környezetvédelmi szervezetek munkájában is.
A legfontosabb tehát az, hogy tudatosítsuk magunkban: az önkénteskedéssel összességében nemcsak a társadalomnak teszünk jót, hanem saját magunknak is. Általa ugyanis fejlődhet a személyiségünk, javulhat a lelki és mentális egészségünk, és mindemellett életreszóló tapasztalatokra is szert tehetünk.