Az MTA védnökségével meghirdetett L'Oréal-UNESCO Magyar Ösztöndíj a Nőkért és a Tudományért pályázatán a 30 év alatti kategóriában díjazott Mátyus Edit vegyész a legkisebb cukormolekula felfedezéséért vehette át az elismerést. Színképelemzéssel ismerte fel azt a négyatomos molekulát, amelynek létezését már sejtették, de bizonyítani előtte nem tudták.
Szabó Dóra, a 40 év alatti kategória díjazottja azt vizsgálta, hogyan válnak rezisztenssé a baktériumok a hagyományos antibiotikumokra. Kutatásainak eredményei a későbbiekben akár új típusú gyógyszerek fejlesztésében is fontos szerepet játszhatnak.
Az 55 év alatti kategóriában Vértessy G. Beáta professzor , DNS-kutató érdemelte ki az elismerést. Kutatása a daganatos sejtek megértéséhez és az ellenük való küzdelemhez, valamint fertőző mikroorganizmusokkal szemben nyújthat majd segítséget.
Az elmúlt kilenc évhez hasonlóan idén is Ádám Veronika akadémikus vezette a szakmai zsűrit, amely kiválasztotta azt a három kutatót, akik átvehették összesen 11 ezer eurós ösztöndíjaikat.
Minden évben kiderül, hogy a nők kreativitása a tudományos munkában és a kutatásokon keresztüli együttműködésekben a világot jobbá, érthetőbbé és humánusabbá tudja tenni - mondta Bogyay Katalin, az UNESCO nagykövete a díjátadón. "Az UNESCO egyik fő prioritása a nemek egyenjogúsága. Globálisan a kutatóknak csak a negyede, Európában a 30 százaléka nő, a professzorok között 18 százalék az arányuk. És bár a női kutatók száma gyorsabban növekszik, mint a férfiaké, a nők szerepe a világ tudományos életében még nem elégséges."
Az ünnepélyes díjátadón részt vett a többi között Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége, Csépe Valéria, az MTA főtitkárhelyettese és Ránky Katalin, a L'ORÉAL Magyarország külkapcsolati igazgatója.
A kutatói ösztöndíjprogramot Magyarországon először tíz éve hirdették meg. A külföldön már évtizedes hagyománnyal rendelkező program hazai változatára minden évben olyan tudós nők nyújthatják be pályázatukat, akik tudományos munkájukkal az élet- vagy az anyagtudományok valamely részterületének feltárásán fáradoznak, és magyar felsőoktatási kutatási intézményekben, illetve az MTA kutatóintézeteiben dolgoznak.
Az alapítók törekvése az, hogy a tudománnyal foglalkozó nőket minél többen megismerjék - támogatva ezzel a karrierjüket, és példát állítva az új generációk elé. Az elmúlt tíz évben a vállalat 114 ezer euróval támogatta a magyar kutatónőket, akik a kapott pénzösszeget szabadon felhasználhatják.