A című tudományos szaklapban megjelent kutatás szerint a nők semmivel sem esnek gyakrabban teherbe az orálisan szedett antioxidánsoktól, amiknek a káros hatásairól amúgy is csak kevés információ áll jelenleg rendelkezésre.
A gyereket tervező párok közel egynegyedének vannak nehézségei a fogantatással , a termékenységi terápián részt vevő nők közül pedig sokan szednek antioxidáns-tartalmú étrend-kiegészítőket, hogy ezzel is növeljék a teherbeesés esélyeit. A termékenységet fokozó étrend-kiegészítők azonban gyakran nincsenek megfelelőképpen bevizsgálva, emiatt biztonságosságukról és pontos hatásmechanizmusukról sincsenek adatok.
A tudósok 28 kutatás adatait vizsgálták meg, amikben összesen 3548 termékenységi klinikán kezelt nő vett részt. Az adatok szerint az antioxidánsok szedése egyáltalán nem növelte a teherbe esés arányát. Az antioxidáns-tartalmú étrend-kiegészítők csak annyira segítették a fogantatást, mint a hatóanyag nélküli placebo, vagy a hagyományos ellátás során adott szerek, például a folsav. "Nincs bizonyítékunk arra vonatkozóan, hogy az antioxidánsok pozitívan befolyásolnák a jövendőbeli anyukák fogantatási esélyeit" - nyilatkozta Marian Showell, aki az Auckland Egyetem Szülészeti-nőgyógyászati Osztályának szakértője.
Összesen 14 kutatás során sikerült feljegyezni olyan káros hatásokat, mint a vetélés és a méhen kívüli terhesség. Az antioxidánsokat szedő nők esetében azonban semmivel se fordultak elő gyakrabban ilyen esetek, mint a placebóval kezelt, vagy hagyományos ellátást kapott nőknél.
Összességében elmondható, hogy a legtöbb megvizsgált kutatás színvonalát nagyon alacsonynak találták a kutatók, emellett a megvizsgált antioxidánsok számát se találták kielégítőnek, ami nem könnyítette meg a hatóanyagok összehasonlítását. "Sajnos emiatt nem sikerült megtudnunk, melyik antioxidáns a leginkább hatékony" - tette hozzá Showell.