Ha a meddőség oka a stressz

Anyasági hormonként is ismert, sok esetben mégis épp túlzott termelődése akadályozza a teherbeesést. Mi okozhatja a prolaktinszint emelkedését és hogyan kezelhető?

"A hormonok szervezetünk egészséges működését biztosítják azáltal, hogy jeleket, információkat továbbítanak a szervezetben. Fontos szerepet játszanak a testsúlyunk megőrzésétől, a nyugodt alváson át a menstruációs ciklusig számtalan, az életminőségünket is jelentősen befolyásoló folyamatban" - magyarázza dr. Koppány Viktória endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa. A prolaktint a fő hormontermelő szervek közül az agyalapi mirigy, a hipofízis termeli. Más nemi hormonokkal együtt a prolaktin részt vesz például az anyagcsere és a növekedés folyamataiban, de legfőbb tulajdonsága a szüléshez köthető, tejelválasztást serkentő hormonként ismert.

Stressz és prolaktin

A Hormonhatározóban összegyűjtöttünk minden fontosat a hormontermelő mirigyekről, a hormonok hatásáról és a hormonbetegségekről. A teherbeesés nehézségei különösen gyakran jelentkeznek olyan pároknál, ahol egyik vagy mindkét fél feszített munkatempóban dolgozik, esetleg magánélete során az átlagosnál nagyobb mértékű stresszel kell megbirkóznia. Stressz hatására ugyanis a szervezetben megemelkedik a prolaktinszint . Sok esetben már a vérvétel előtti izgalom hatására is kicsit magasabb értékeket kaphatunk, de ez egyénenként változó lehet.

A szülés után bekövetkező prolaktinszint-emelkedés természetes folyamat, ez is hozzájárul ahhoz, hogy a szoptatás alatt minimálisra csökken a teherbeesés lehetősége. A normálisnál magasabb prolaktinérték ugyanis gátolja a női nemi ciklus beindításáért felelős hormonok termelődését, így a tüszőérést és a beágyazódást.

Az agyalapi mirigy betegsége

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A prolaktin termelését a hipofízis biztosítja. Emelkedett hormonérték nemcsak a túlzott stressz, hanem a hipofízist érintő elváltozások miatt is létrejöhet. Az agyalapi mirigy jóindulatú daganata a prolaktinóma, mely a normálisnál nagyobb mértékű prolaktin termelését eredményezi a szervezetben. A prolaktinóma rendszerint több hormonnál is eltéréseket okoz: emelkedett prolaktinszint mellett a növekedési és a pajzsmirigy serkentő hormon termelődésére is hatással lehet. A prolaktinómán kívül több, más hormontermelő hipofízisdaganathoz is társulhat emelkedett prolaktinszint, okozhatja például Cushing-kór is.

A magas prolaktinszint jellemző tünetei

Leggyakrabban a teherbeesés nehézségei, vetélés kapcsán derül rá fény, de a prolaktin mértékének emelkedése egyéb tüneteket is okozhat:

  • terhesség, szoptatás nélkül jelentkező tejcsorgás
  • hízás, fáradékonyság, hajhullás, alvászavarok
  • apró, lilás foltok megjelenése a lábon
  • libidó csökkenése, menstruációs problémák
  • férfiaknál merevedési problémák, emlő megnagyobbodása - főleg mindkét emlő megnagyobbodása, ún. gynecomastia

Műtét vagy gyógyszeres kezelés

Az emelkedett prolaktinérték vérvizsgálattal igazolható. A hormon mértékét több tényező is befolyásolhatja, például napszakoktól függően is változhat: reggel rendszerint alacsonyabb. A diagnózis felállításához ezért több alkalommal mért magas érték igazolása szükséges. Ha felmerül a hipofízisbetegség gyanúja, MRI vizsgálat szükséges az agyalapi mirigyről célzottan. Ez az ún. "SELLA" felvétel, mely szó szerint az agyalapi mirigy ágyát jelenti. Az agyalapi mirigy előtt vonulnak el és kereszteződnek a látóidegek, ezért a kivizsgálás során látótérvizsgálatra is szükség lehet.

A kezelés mindig a kiváltó ok függvényében történik. Az agyalapi mirigy nagyméretű, 1 cm feletti, vagy esetleg a látóideg kereszteződését is érintő daganata rendszerint műtéti eljárás szükségességét vonja maga után.

Egyéb esetben az emelkedett prolaktinérték gyógyszerekkel normalizálható: hatására az adenoma mérete csökkenthető, a menstruációs ciklus rendeződik és a terhesség is létrejöhet. Lényeges, hogy magas prolaktinszint esetén törekedni kell a stressz csökkentésére, stresszkezelő technikák elsajátítására, mivel a túlzott idegeskedés önmagában is képes megemelni a hormon mennyiségét a szervezetben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra