Keveset alszik a párja? Ezért nem jön össze a baba!

Egy dán kutatás arra a megállapításra jutott, hogy a nem elegendő alvásidő negatívan befolyásolhatja a sperma minőségét.

A kevesebbet vagy rosszabbul alvó férfiak kisebb mennyiségű és gyengébb minőségű spermát tudtak produkálni a jól alvó társaikhoz viszonyítva, derült ki a kutatásból.

"Figyelembe véve a tényt, hogy a fiatal férfiak körülbelül 20 százalékának gyengébb minőségű a spermája, és hogy az iparosodott országokban az alvási zavarok egyre szélesebb rétegeket érintenek, az új tanulmány eredményeinek komoly közegészségügyi jelentősége lehet" - írták vizsgálatuk kapcsán a dán kutatók. A témában végzett soron következő kutatások azt fogják megvizsgálni, hogy vajon az alvásminőség javulása kedvező hatással lesz-e a sperma minőségére .

A tanulmány keretében összesen 953 húsz év körüli fiatal férfit vizsgáltak meg. A résztvevőktől megkérdezték, hogy milyen jól aludtak a felmérést megelőző négy hét során, majd egy hormonvizsgálatot követően a kutatók analizálták a résztvevők spermáját.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az eredményekből kiderült, hogy a válaszadók 15 százaléka nehezen, 13 százalékuk pedig nyugtalanul aludt. A kutatók az összefüggések alapján megállapították, hogy minél rosszabbul vagy nehezebben aludtak el a résztvevők, jellemzően annál gyengébb minőségű volt a spermájuk. A legrosszabbul alvó résztvevőnek például összességében 25 százalékkal kevesebb spermája volt, és 1,6 százalékkal kevesebb olyan spermiumot termelt, amely morfológiailag normálisnak tekinthető, jegyezték meg a dán kutatók, akik az elemzések során olyan rizikófaktorokat is figyelembe vettek, mint az alkoholfogyasztás, a dohányzás vagy az életkor.

A tanulmány teljes terjedelmében az című orvostudományi szaklap online kiadásában jelent meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra