Mintegy 20 százalékkal növekedhet a megtermékenyülés valószínűsége az in vitro eljárásoknál és az inszeminációnál egy új magyar módszernek köszönhetően. A Quantbio Kft. által kifejlesztett Prelife-teszt segítségével a méhnyálkahártya állapotáról szerzett ismeretek birtokában megadható a beültetett embrió megtapadására legnagyobb esélyt ígérő időpont. Az eljárással akár már az első kezelés is nagyobb eséllyel lehet sikeres, így az ezt választó párok rövidebb idő alatt, kevesebb megpróbáltatással juthatnak el a gyermekáldásig.
A teszt annyira sikeresnek ígérkezik, hogy Európa egyik piacvezető prenatális genetikai tesztgyártó vállalata, a LifeCodexx máris együttműködést ajánlott a magyar startup cégnek, így a termék hazai és külföldi bevezetése akár már jövőre is megtörténhet.
A többek között a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap finanszírozásában megvalósuló módszernek köszönhetően a jelenlegi sikerráta akár 35-55 százalékra emelkedhet, mert akár egy-két kezelés is meghozhatja a várt eredményt.
A hazánkban és külföldön is hamarosan elérhető Prelife-teszt lényege a méhnyálkahártyából vett minta génexpressziós vizsgálata. Ennek segítségével a jelenleg használt módszereknél pontosabban megállapítható a beültetés elvégzésének optimális időpontja.
Az új diagnosztikai eljárást jelenleg három hazai klinikától származó mintákon és a Debreceni Egyetem Biokémiai és Molekuláris Biológiai Intézetében vizsgálják, eddig már közel 150 mérést végeztek el a klinikai vizsgálat keretében. "Az általunk kifejlesztett vizsgálatot a világ legtöbb helyén, egy átlagos felszereltségű laborban is el lehet végezni. A mintavétel komplikáció- és fájdalommentes, és nem vesz több időt igénybe 10-15 percnél - mondta dr. Bálint Bálint László, a Quantbio Kft. alapítója és a Prelife projekt vezetője.
"A módszer igazi haszonélvezői a meddőséggel küszködő házaspárok lesznek, hiszen kevesebb megpróbáltatással és jóval rövidebb idő alatt érhetik el azt, amire legjobban vágynak: a gyermekáldást."
Dr. Balogh István, a Quantbio Kft. Igazgatótanácsának tagja a páciensek körében az IVF klinikák szolgáltatásairól végzett, feltáró közvélemény-kutatásról is beszélt. A mélyinterjúkkal szerzett páciensi visszajelzések arra világítottak rá, hogy a legtöbb klinikán a páciensek még mindig hiányolják az egyénre szabott kezelést, valamint a megfelelő mennyiségű információt, amit annak tudnak be, hogy az orvosoknak kevés idejük jut az érintettekre. "Sok nőnek az az érzése, mintha egy futószalagra került volna" - véli dr. Balogh István.