Kaáli Nagy Géza szülész-nőgyógyász professzor, a Kaáli Intézet alapítója 1943 januárjában született egy orvoscsaládba. A diploma megszerzése után, 1969-ben Amerikába disszidált öccsével és New Yorkban rezidensként a Cornell Egyetem szülészetére került - írja Kaáli Nagy Gézáról készült portréjában a hvg.hu.
1977-ben a Columbia Egyetem szülészeti és nőgyógyászati klinikájára, később az Albert Einstein Egyetemre kapott meghívást, miközben megalapította saját magánklinikáját a New Yorkhoz közeli DobbsFerryben. A Kaáli Intézetet - amelyet a köztudattal ellentétben nem magáról, hanem apjáról nevezett el - 1992-ben hozta létre.
Amerikai abortuszellenes mozgalmak
Kaáli Nagy Géza az interjúban a többi között arról is mesélt, milyen volt átélni Amerikában a
hatvenes-hetvenes években abortuszellenes és abortuszpárti mozgalmak összecsapásának időszakát. Elmondta, hogy bár a fanatikusok nem riadtak vissza az orvosgyilkosságtól sem, neki és családjának szerencsére soha semmi bántódásuk nem esett. Azt azonban szomorúnak tartja, hogy a vallási fanatikusok a lombikbébi-kezeléseket is az abortusszal veszik egy kalap alá.
Feminista nézeteket vall
A szakember mindig is lendületesen harcolt a nők jogaiért, ami egyrészt annak köszönhető, hogy hatottak rá a progresszív amerikai feminista mozgalmak, másrészt viszont annak, hogy ő maga is mindig úgy gondolta, hogy minden nőnek joga van a reprodukcióval kapcsolatos döntéseket külső befolyástól mentesen, szabadon meghozni.
"Persze extrém esetek is előfordulnak: az USA-ban volt egyszer egy páciens, akinél tizennégyszer végeztek lombikbébi-kezelést, mire végre teherbe esett. Majd a terhesség hetedik hetében meggondolta magát, úgy döntött, hogy abortuszt szeretne. Óriási dilemma, hogy mit tegyen, mit tehet ilyenkor a kezelőorvos. Tiszteletben kell-e tartani ilyen esetekben is a nők döntési jogát? Véleményem szerint igen."
Amikor nem jön a baba
Kaáli Nagy Géza tapasztalatai szerint rendkívül ritkán fordul elő az, hogy egy párnak biztosan nem lehet gyermeke. Ha mégis, akkor úgy gondolja, minden ember megérdemli az őszinteséget, azt vallja ugyanis, hogy az orvosoknak soha nem szabad visszaélniük egy kiszolgáltatott páciens gyermek iránti vágyával. Majd hozzátette, hogy szerencsére a betegek túlnyomó többségét belátható időn belül gyermekhez tudják juttatni.
A teljes interjút itt olvashatja el.