135 kilósan maratont futni? Van ennél jobb!

Egy 35 éves német férfi lefogyott: már csak 135 kiló, miután pár hónapja elhatározta, hogy lead valamennyit a 160 kilójából. Úgy tervezte, jövőre lefutja a berlini maratont, ám a vizsgálatok nem azt mutatták, amit várt.

Michael Klotzbier, a 35 éves férfi komoly célt tűzött ki maga elé. Elhatározta, hogy lefutja a 42 kilométeres berlini maratont. Ám az exfutballista 135 kilós, túl súlyos ahhoz, hogy egészségkárosodás nélkül lefussa a távot - számolt be az esetről a német Spiegel Online.

De hogyan hízott el a férfi, hogyan lett 160 kilós? Évekig semmilyen sportot nem űzött, és rendkívül egészségtelenül élt. Idén januárban azonban elhatározta, hogy tesz valamit a túlsúly ellen . Megváltoztatta mindennapi szokásait, figyel az egészséges étrendre, biciklivel megy a munkahelyére és heti háromszor nagyobb sétákat tesz. Így 25 kilót dobott le, anélkül, hogy különösebben megerőltette volna magát. Az új életmód bejön neki, jobban is érzi magát. De hogy néz ki mindez "belülről"? Azaz a teste miként reagál a változásokra, és hogy bírja a terhelést? - ennek néztek utána német szakértők.

A kalkulátor segítségével testmagassága, életkora és neme megadásával megtudhatja, milyen testsúly elérésével és megtartásával kedvez leginkább egészségének. Az adatokat ide kattintva adhatja meg! A férfi ezért kereste fel a kölni Funkcionális Teljesítménydiagnosztikai Intézetet (Institut für Funktionelle Leistungsdiagnostik, IFD), ahol átfogó egészségügyi ellenőrző vizsgálatot végeztek rajta. Az IFD a híres kölni sportfőiskolához kötődik (Deutsche Sporthochschule). Itt vizsgálják egyébként rendszeresen - illetve sérülés esetén - a helyi focicsapat, az FC Köln labdarúgóit.

Az IFD társalapítója, Gert-Peter Brüggemann szerint az MRI- és röntgenképeken világosan észlelhetők a sérülések , a probléma azonban az, hogy az okot így nem lehet kideríteni. Ezért van szükség a "funkcionális teljesítménydiagnosztikára", ilyenkor az izmok munkáját figyelik meg, és arra igyekeznek fényt deríteni, hogy fennáll-e valamilyen egyensúlyhiány az izmok működésekor. Az efféle kutatások legfontosabb hozadéka, hogy olyan erősítő gyakorlatokat találjanak ki, amelyek a sérüléseket megakadályozzák, megelőzik.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A volt sportlónak 19 évesen futballozás közben elszakadt a keresztszalagja, azóta a bal térde instabil, de a túlsúlya ezt az állapotot csak tovább rontotta. Ezért is vizsgálják, hogy milyen állapotban van a térde. Járásnál a testsúly egy-másfélszerese terhelődik az ízületekre, kocogásnál a háromszorosa - magyarázza Brüggemann. Ez azt jelenti, hogy térdének 405 kiló súlyával egyenértékű erőhatást kellene kibírnia.

135 kilósan maratont futni? Van ennél jobb!

Miből áll a vizsgálat?

A vizsgálat során Klotzbiert egyszerűen "bepontozták" és "bekábelezték". Fél órán át a vállára, hátára, csípőjére és a lábára tettek kisebb érzékelőket. Ezek a mérési pontok fényjeleket küldtek a kameráknak, így háromdimenziós képet nyertek róla mozgás közben. Combjának felső részét leborotválták, alkohollal fertőtlenítették és kisebb elektródákat helyeztek rá (ezek az izmok aktivitását mérik). Közben a földbe helyezett mérőeszközök az ízületekre terhelődő súlyt regisztrálták. A feladat ezután már egyszerű volt: a férfinak 20 méteres szakaszon kellett le- és felszaladgálnia, összesen hússzor.

Bár Klotzbier évekig nem törődött magával, a testén érzékelhető, hogy egykor sportolt: a mozgáselemzés meglepően pozitívan alakult. Az ízületeket érő terhelés ugyan magas, de nem kirívóan nagy. Ebből is látszik, hogy a férfi egykor jó edzettségi állapotban volt. Még az izmok egy részét is megőrizte, ezek az ízületeket segítik a mozgásban. Az is kiderült, hogy a férfi a bal térdét kevésbé terheli, mint a jobbat - ez a "kímélő" tartás talán a keresztszalag-szakadással függ össze. A szakértők egy pótlólagos MRI-vizsgálatot is elrendeltek, hogy kizárják a térd esetleges sérült állapotát. Az eredmény lesújtó: a térd belső oldalán porckárosodásra bukkantak - egy futó számára ez katasztrófát jelent.

Tíz maratonnal ér fel, ha napi három órát állunk Mindezek után a professzor lebeszélte a 135 kilós férfit a maratonfutásról - ehelyett inkább a "bouncing walk" (a kifejezést talán ugráló gyaloglásnak lehetne magyarra fordítani) elnevezésű mozgást ajánlja. A mozgásforma a futás és a gyaloglás elemeit kombinálja, de a futás "repülőszakasza" nélkül. Mindez azt jelenti, hogy minden pillanatban a "futó" egyik lába a talajon marad. Ez több kalóriát igénylő mozgás, mint a séta, de jobban kíméli az ízületeket, mint a futás . Amíg a volt sportolónál nem lépnek fel fájdalmak, ezzel a mozgásformával folytathatja az edzéseit. A 135 kilós férfi mindenesetre a fogyással nem akar leállni: további 35 kilót szeretne leadni az év végéig.

A séta előnyeiről (ízületi gyulladás esetén is akár) a HáziPatika.com korábbi írásában is olvashatnak.

A cikk a http://www.spiegel.de híre alapján készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.