Mennyit számít az életkor?
A rendszeres testmozgás bizonyítottan jó hatással van a fizikai erőnlétünkre, ráadásul az egészségünk megőrzéséhez is hozzájárul. Ebből az következik, hogy aki már fiatalkorától kezdve sportol, hosszabb életre számíthat. De vajon mi vár azokra, akik csak 40 év felett vezetik be a mozgást?
A korábbi kutatások jó része nem tudott választ adni erre a kérdésre, mivel a vizsgált személyek fizikai aktivitását mindig egy adott életkorban elemezte: fiataloknál, középkorúaknál, vagy idősebbeknél. Egy friss tanulmány szerzői azonban máshogy közelítették meg a kérdést.
Biztató eredmények
A heti 2-8 órát tornázók esetében azt látták, hogy a passzív életmódot folytatókhoz képest akár 36 százalékkal csökkent a korai halálozás esélye a 20 éves vizsgálati időszakban. Az aktív életmód miatt továbbá 42 százalékkal alacsonyabb lett a szívbetegség kockázata, a rák kialakulásának esélye pedig 14 százalékkal mérséklődött.
A legmeglepőbb eredmény viszont az volt, hogy a 40 évig passzív életet élőknél is hasonló mértékben csökkentek a fenti kockázatok, amennyiben 40 év felett bevezették a rendszeres testmozgást. Rájöttek továbbá arra is, hogy minél többet edz valaki, annál jobban mérséklődik a betegségek kialakulásának esélye.
Egyértelműen kiderült tehát, hogy még akár a 40-es, 50-es éveinkben sem késő elkezdeni sportolni, ha hosszabb és egészségesebb életet szeretnénk. Ehhez már heti 150 percnyi rendszeres, közepes vagy magas intenzitású mozgás is elég lehet, amelyet akár napi adagokra is lebonthatunk.
Forrás: time.com