A JAMA Psychiatry című szaklapban nemrég megjelent egy tanulmány, melynek készítői érdekes és átfogó vizsgálatra vállalkoztak. Több mint 225 generalizált szorongásos zavarban szenvedő önkéntes bevonásával keresték a választ arra, hogy a kognitív viselkedésterápia, a stresszkezelési módszerek vagy a jóga segíthet-e legtöbbet ezeknek a pácienseknek.
A kognitív viselkedésterápia bizonyult a leghatásosabb kezelési módnak, ez valószínűleg a kutatókat sem lepte meg. De az talán már igen, hogy a jóga, különösen a Kundalini jóga hatása felülmúlta a stresszkezelési oktatás hatását - írja a WebMD .
Ez már a tanulmány kezdeti, 12 hetes időszakában is látszott, fél év után pedig az utóbbi két módszer hasonló szintű hatékonyságot mutattak ennek a szorongástípusnak a kezelésében. Egyébként ennyi idő elteltével is határozottan a kognitív viselkedésterápia bizonyult a leghatékonyabb segítségnek az önkéntesek számára.
A fenti eredmények azért is fontosak a szakemberek szerint, mert a koronavírus és a kényszerű bezártság következtében sokaknak nem volt lehetőségük elkezdeni, illetve folytatni a terápiát. Számukra jelenthet megfelelő alternatívát a jóga, ami rövid távon nagyon jó eredményeket mutatott a szorongás csökkentését illetően.
Jó a jóga, de más mozgásforma is - így válasszunk
Egy másik szakértő, Dr. Manuela Kogon üdvözölte az eredményeket, és hozzátette, hogy szerinte aki nem tud vagy nem akar jógázni, annak bármilyen mozgásforma jó lehet, ami a Kundalini jógához hasonlóan az alábbi három komponensre fókuszál: fizikai aktivitás, a légzésre koncentrálás, illetve a meditáció vagy mindfulness beépítése. Kogon úgy véli, tökéletes választás lehet például a tai chi vagy a csikung is, amelyeknek egyébként számos előnyös hatásuk lehet az egészségünkre.
Mi a generalizált szorongásos zavar?
A generalizált szorongásos zavarban szenvedőkre jellemző, hogy nem egy bizonyos dologtól félnek, hanem általában nyugtalan érzésük van az egész életükkel kapcsolatban. Gyakori az állandósult rettegés vagy nyugtalanság, folyamatos az aggódás, ami rendkívül kimerítő. Ez az egyik leggyakoribb szorongástípus, nőknél kétszer nagyobb valószínűséggel fordul elő, mint férfiaknál.