A kardióedzés legfontosabb szabályai

Kardióedzést végezni edzőteremben sokféle gépen lehet - de akármelyiket választjuk is, fontos, hogy betartsunk bizonyos alapszabályokat. Így lehetünk ugyanis biztosak benne, hogy edzésünk a lehető leghatékonyabb lesz.

A valóban hatékony - és egyben biztonságos - edzés érdekében ajánlott betartani az alábbi szabályokat.

Sose maradjon el a bemelegítés és a levezetés

Zsírégetéshez keményen kell edzeni, viszont nagyon fontos, hogy elkerüljük a sérüléseket - éppen ezért fontos, hogy legalább öt percet szánjunk arra, hogy bemelegítsük és felkészítsük a terhelésre az izmainkat. A futógépen ez például öt perc tempós sétát jelent, kerékpáron, elliptikus tréneren vagy lépcsőzőgépen pedig a második vagy harmadik legalacsonyabb fokozatot.

A lényeg, hogy ezt a fázist soha, semmilyen körülmények között ne hagyjuk ki, mert ha megsérülünk, az nemcsak a fájdalmak miatt kellemetlen, hanem azért is, mert jó eséllyel így majd az edzéseket is ki kell hagynunk. Ugyanez a helyzet a levezetéssel is - az edzés végén egy alacsonyabb terhelésű szakasszal elnyújthatjuk a zsírégetés folyamatát, és elindíthatjuk az izmok, illetve a szervezet regenerációját is.

Ha kardiózni szeretnénk, érdemes betartani néhány egyszerű szabályt!
Ha kardiózni szeretnénk, érdemes betartani néhány egyszerű szabályt

Minden gépen próbáljunk ki két hetes "tesztüzemet"

A legtöbb kardiógépen számos előre beállított edzésprogram közül választhatunk, és gombnyomással állíthatjuk a sebességet, nehézségi fokozatot, dőlésszöget, attól függően, hogy épp melyik típusút használjuk. Hogy melyik fokozat, illetve edzésnév pontosan milyen terhelést takar, gyártónként változhat, ezért érdemes többfélét végigpróbálni, ugyanúgy, ahogy a különböző gépeknek is érdemes adni egy-egy esélyt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nagyon fontos, hogy gépenként, illetve edzésprogramonként adjunk magunknak két hetet, hogy letesztelhessük, mi tetszik a legjobban, illetve mi van a szervezetünkre a legjobb hatással. Így lehetünk biztosak benne, hogy megfelelően megismerjük a gépet ahhoz, hogy a lehető legtöbbet ki tudjuk hozni az edzésünkből . Ha megvan a kedvencünk, akkor 2-4 hetenként (az edzés gyakoriságától függően) érdemes kicsit növelni a terhelést az optimális zsírégető hatás kedvéért.

Váltogassuk a gépeket

Ha szeretnénk hosszú távon is égetni a kalóriákat, és nem akarunk lesérülni, akkor érdemes 3-4 havonta valamilyen más gépen edzeni. Ez nemcsak azért fontos, hogy ne unjunk rá a mozgásra, hanem azért is, mert ha testünk hozzászokik bizonyos fajta terheléshez, akkor egyre kevesebb és kevesebb kalóriát fogunk elégetni ugyanazzal a mozgással. Akárcsak izmaink, úgy szívünk is alkalmazkodik a "körülményekhez", így a legbiztosabb módja annak, hogy megfelelő mennyiségű kalóriát égessünk, hanem csak a terhelés nagyságát változtatjuk, hanem a módját is.

Mivel fogyjunk: súlyzós edzés vagy kardió? Hosszú évtizedeken át tartotta magát a szemlélet, hogy aki fogyni szeretne, a lehető legtöbbet kell kardióznia. Aztán egyre népszerűbbé vált, hogy inkább erősíteni érdemes, mivel felpörgeti az anyagcserét, és elnyújtja a zsírégetés időtartamát. Melyiket válasszuk?

A másik ok, hogy az egyes gépek a használat során ugyanazokat az izomcsoportokat terhelik, a többi izmunk viszont közben gyengülhet, ami sérülésekhez is vezethet. Az is jó megoldás, ha egy edzésen belül többféle gépen is eltöltünk 15-20 percet - így biztosak lehetünk benne, hogy a lehető legtöbb izmot megdolgoztatjuk.

Forrás: rodalewellness.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.