Mentális állapotunk segíthet abban, hogy a mozdulatlanság közben sokkal kevesebb izomzatunk épüljön le - olvasható a Journal of Neurophysiology szaklapban. Bár régóta tudjuk, hogy vázizomzatunk erőnk kontrollálásában nagy szerepet játszik, az Ohio Musculoskeletal and Neurological Institute kutatói azt kutatták legutóbbi vizsgálataik során, hogy agyunk miképpen tudja ezzel kapcsolatban erőnket fejleszteni.
Azt kellett elképzelniük, hogy csuklójukat edzik: megfeszítik és ellazítják öt-öt másodpercig. Mindezt négyszer kellett megtenniük, majd pihenhettek egy percig. Ez a képzeletbeli mozdulatsort összesen 13-szor kellett megismételniük, ötszöer hetente. A csoport másik fele nem végzett ilyen képzeletbeli gyakorlatokat, a kimaradt 15 ember olyan kontrollcsoportként szolgált, akik nem hordtak gipszet.
Négy hét elteltével minden gipszhordó résztvevő gyengébb kézről és csuklóról számolhatott be - olvasható a tanulmányban.
Észlelhető volt azonban, hogy akik a képzelt gyakorlatot végezték, azok csuklója erősebb maradt, mit a mentális gyakorlatot nem végzőké. A gyakorlatvégzők idegrendszere gyorsabban volt képes aktiválni az izomzatot , mint azoké, akik nem gyakoroltak.
A kutatók megjegyezték: eredményeik jól használhatóak majd terápiás célokra, amelyek révén jobban karban tarthatók a páciensek izmai és gyorsabban érhető el az idegi aktivitás megfelelő szintje is.