A csoportos edzések célja az egyre nagyobb erőnlét elérése , melynek érdekében a résztvevők súlyt emelnek, kötélre másznak, autógumikat hajigálnak, ha kell, miközben hajlékonyságukat, egyensúlyérzéküket és állóképességüket is igyekeznek fejleszteni.
Az eredetileg katonai kiképzések során alkalmazott gyakorlatsorokra egyre több nő is elszánja magát, Angliában például egy 43 éves tévébemondó, Saira Khan az egyik leglelkesebb crossfit-rajongó, aki ennek az edzésformának köszönhetően testzsír-százalékát 16,7-ről 9,4-re csökkentette. Amint arról Saira beszámolt, a crossfitnek hála több munkát bír vállalni, mint valaha, szexuális élete is hatalmas lendületet kapott, és úton útfélen megállapítják róla, milyen fiatalosan néz ki, ám a legtöbbet férje elismerő szavai jelentik a számára. A kemény mozgás mellett persze szigorú diétára is szükség van, Saira étrendje főleg szárnyasokból, halból, gyümölcsből, zöldségből és magvakból áll.
A crossfit edzésformát 20 évvel ezelőtt dolgozta ki egy amerikai edző, Greg Glassman Kaliforniában, ahol a katonák, rendőrök és tűzöltők kiképzésre használták ezt a módszert. Később Hollywood személyi edzői is egyre szívesebben vetették be ezt a mozgásformát annak érdekében, hogy kedvenc színészeink minél jobb formában legyenek a forgatások során.
Egy tipikus edzés bemelegítéssel kezdődik, majd egy adott mozgáselem elsajátítása történik, végül pedig a begyakorolt mozgássort ismétlik a résztvevők minél többször. Gillian Reeves, az egyik csoport vezetője hangsúlyozta, hogy nem mindenki alkalmas erre az edzésformára, mivel egyes gyakorlatok kifejezetten bonyolultak, és a sérülés veszélye is nagy.
Jonathan Doust, a Brighton Egyetem pszichológia professzora úgy véli, azoknak a nőknek, akik ilyen kemény edzésre szánják el magukat, nem szabad figyelmen kívül hagyniuk, hogy az izomnövekedésük és testzsír-mértékük eltér a férfiakétól, ezért óvatosnak kell lenni, hiszen a túlzott megerőltetés a nőknél akár meddőségi gondokat is okozhat. A professzor arra is felhívta a figyelmet, hogy minden olyan edzésterv, amelyben mind az étrend, mind a mozgás erősen kontrollálva van, könnyen téves önkép kialakulásához, szélsőséges esetben étkezési zavarhoz vezethet.