Ha csak az erőnlétünket szeretnénk fenntartani, vagy egyszerűen csak a mozgás öröméért mozgunk, akkor gyakorlatilag mindegy, hogy a súlyzós vagy a kardióelemeket végezzük először. A lényeg, hogy váltogassuk a kettőt, mert a mozgás így tudja a legjobb hatást gyakorolni az állóképességünkre és az anyagcserénkre is. Hogy ki melyik edzésformát szereti jobban, személyes preferencia kérdése: lényeg, hogy akármelyikkel kezdünk is, soha ne hagyjuk el a bemelegítést.
Ha valamilyen speciális megmérettetésre edzünk, például félmaratont tervezünk futni, esetleg amatőr súlyemelő versenyen indulunk, akkor értelemszerűen sportág-specifikusan kell összeállítani az edzéseinket. Ezzel kapcsolatban legjobb kikérni egy szakértő véleményét is. Hosszútávfutásnál jobban szükségünk lehet az állóképességünkre , így érdemes a kardióra fókuszálni, ha viszont súlyokat kell emelnünk, jobb, ha nem merítjük ki ilyesmivel a szervezetünket az elején, hogy elkerüljük az izomsérüléseket.
Ha fogyni szeretnénk, akkor a szakértők általában azt javasolják, hogy egy nagyon rövid kardiós bemelegítés (5-10 perc elég) után inkább a súlyzós edzésmunkára fektessük a hangsúlyt, és a kardiót hagyjuk inkább a végére. Így némileg megnövelhetjük az elégetett zsír, illetve a felhasznált energia mennyiségét - de ez csak akkor igaz, ha a kardiószakasz alacsonyabb intenzitású, és legalább fél órán át tart. A legjobb zsírégető mindig az, hogyha folyamatosan, minimális pihenéssel váltogatjuk a mozgás intenzitását - ezért is annyira hatékony a HIIT (high intensity interval training) edzés.
A szakértők tippje továbbá, hogy ha rendszeresen sportolunk, hagyjuk a végére az edzésformát, amelyet legjobban szeretünk - ez afféle jutalomként kitartást és motivációt adhat a "nemszeretem" gyakorlatok elvégzéséhez.
Forrás: greatist.com