A kiadós, átmozgató edzés egyik rendszeres velejárója az izomfájdalom. Egyesek szerint enélkül nem is volt kellően megerőltető a testmozgás, míg mások ilyenkor tartanak néhány pihenőnapot, nehogy túlhajtsák magukat. Kinek van igaza?
Ha valamilyen új mozgásformába vágunk bele, esetleg a már ismert mozdulatokat végezzük el nagyobb súllyal, szinte borítékolható, hogy izmaink sajogni fognak. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy megsérültünk, és az edzést sem mindenképpen szükséges félbehagyni miatta - nyilatkozta a Time magazinnak Dr. Ryan Lingor sportorvos.
Mikor jelez bajt a fájdalom?
Általában az izomfájdalom 24-36 órával az edzést követően jelentkezik, és három napnál nem szokott tovább érződni. Ha azonban ennél is tovább tart, előfordulhat, hogy tényleg sérülés történt. Gyanúra ad okot az is, ha az izomfájdalom aszimmetrikusan jelentkezik és kimondottan csak egy izomcsoportra korlátozódik. Ilyen esetben előfordulhat, hogy meghúztuk az egyik izmunkat.
Az egyik legsúlyosabb, edzés során kialakuló állapot a rhabdomyolysis . Ez a túledzés következtében alakulhat ki, amely miatt károsodnak a harántcsíkolt izmok, az izomsejtek szétesnek, az izomban lévő mioglobin nevű fehérje pedig fölszabadul, bejut a vérbe, majd kiválasztódik a vesében. Az edzés után elmaradt nyújtás, továbbá fulladás, illetve magas láz is kiválthatja, és sokáig nem múló, erős izomfájdalom kíséri. Ha sokáig nem kezelik, további izomkárosodás és izomelhalás következhet be. A rhabdomyolysis egyik jellegzetes tünete, hogy megváltozik miatta a vizelet színe: a megszokottnál jóval sötétebb lesz, mintha vérrel keveredett volna. Ezt a jelenséget az izmok lebontása során keletkező, illetve a vesében kiválasztódó mioglobin okozza.
Hogyan kezeljük az izomfájdalmat?
A nehéz, megerőltető edzést valóban nem javasolják izomfájdalmakkal, hiszen ilyen állapotban arra is nehéz figyelnünk, hogy szabályosan végezzük el a gyakorlatokat, ami komoly sérülésekhez is vezethet. A könnyed sportolás - kerékpározás, futás vagy úszás - ugyanakkor segíthet, hogy a fájdalom gyorsabban elmúljon - ezt egy alapos nyújtással is kiegészíthetjük. Igaz, utóbbi gyógyhatásáról nincs egyértelmű bizonyíték, viszont jóleshet a fájó és merev végtagot kinyújtóztatni.
Hogyan előzzük meg az izomfájdalmat?
Fontos, hogy az edzés után megfelelően hidratáljuk a szervezetünket, fogyasszunk sok folyadékot, elsősorban vizet. Szintén érdemes pótolni az elhasznált szénhidrát- és fehérjemennyiséget, illetve a magnéziumban dús ételek is segíthetnek meggátolni az izomgörcsök kialakulását.
Forrás: Time