"Sokan azért nem mozognak rendszeresen, mert úgy gondolják, nincs erre elegendő idejük" - mondja Arnt Erik Tjonna, a kutatás vezetője. "Kutatásunkkal igyekeztük megcáfolni azt a kijelentést, hogy csak akkor lehet hatékony edzést végezni , ha az legalább fél órát tart."
A tudósok szerint a titok nem az edzéssel töltött időben, hanem az edzés intenzitásán múlik: ha valaki rövid ideig (néhány percig) minden energiáját beleadja, majd ezt szintén rövid ideig tartó pihenés követi, ugyanolyan hatékony lehet, mint ha hosszabb időn (60-90 percen) keresztül azonos megerőltetéssel dolgozik.
A kutatásban 26, túlsúlyos, ülő életmódot folytató, de egyébként egészséges középkorú férfi vett részt. Az alanyok edzettségi szintjét előzetesen felmérték, majd véletlenszerűen két csoportba osztották őket. Az egyik csoport tagjai hetente háromszor mozogtak, alkalmanként 28 percet, oly módon, hogy 4 perc igen intenzív edzést három perc pihentető séta követett, majd ezt ismételték még négyszer; a másik csoport szintén hetente háromszor lépcsőzött, ők azonban csak egyszer négy percig hajtották magukat. A kísérlet tíz hétig tartott.
Meglepő módon, mindkét csoport tagjainak jobb lett az erőnléte , a kitartása, javult a vércukorszintje és a vérnyomása is.
"Ez nem fogyókúrás program, tehát nem ajánljuk azoknak, akik a plusz kilóiktól szeretnének megszabadulni. Inkább azoknak való, akik szeretnék elkezdeni az edzést, de még nincs lehetőségük arra, hogy fél órát végigsportoljanak. Azoknak is előnyös lehet, akik már megszereztek egy bizonyos erőnlétet, és ezt szeretnék fenntartani" - tette hozzá Tjonna.
A szakemberek szerint nem kell bonyolult edzésformákra gondolni, ha szeretnénk erősebbek és egészségesebbek lenni: lépcsőzés , vagy futkározás a gyerekekkel épp olyan hatékony lehet, feltéve hogy elég intenzíven végezzük.