"Az egészséges étrend, az egészséges testsúly, a rendszeres testmozgás, a mértékletes alkoholfogyasztás és a dohányzás kerülése együttesen akár 80 százalékkal is csökkenthetik a stroke kockázatát. Kutatásunkban azt mutattuk ki, hogy a rendszeres testmozgás ennek egyik jelentős része, ezért feltétlenül ajánlani kell mindenkinek" - nyilatkozta a júliusi számában közzétett tanulmány vezető szerzője.
McDonnell szerint azt már korábban is lehetett tudni a kutatásokból, hogy a testmozgás a vérerek egészségének javítása révén közvetlenül csökkenti a stroke kockázatát, a magas vérnyomás, az elhízás és más hasonló kockázati tényezők csökkentése révén pedig közvetetten is hozzájárul az agyérgörcs valószínűségének korlátozásához.
A kutatás során több mint 27 ezer amerikai átlagosan hatéves megfigyelését kezdték meg 2003 és 2007 között. A résztvevők közül sok az úgynevezett "Stroke-övezetben" élő afro-amerikai volt, akikre a stroke különösen magas kockázata leselkedik. Az alanyok mindegyike 45 éven felüli volt, és korábban nem szenvedett agyérgörcsöt.
Miután számításba vették az olyan esetlegesen zavaró statisztikai értékeket, mint például az egyes korosztályok magasabb vagy alacsonyabb létszámát, a kutatók megállapították, hogy a legtöbb testmozgást végző résztvevők esetében 20 százalékkal bizonyult alacsonyabbnak a stroke kockázata a legkevesebbet mozgó alanyokhoz képest. Ez a szám azonban 14 százalékra esett vissza (ami statisztikailag már inszignifikánsnak számít), miután még több tényezőt számításba vettek. Az extra testmozgás tehát nem gyakorolt jelentős hatást akkor, amikor számításba vették az olyan hagyományos stroke kockázati tényezőket, mint a diabétesz, a magas vérnyomás, a túlsúly, az alkoholfogyasztás és a dohányzás.
Elképzelhető azonban, hogy ez annak köszönhető, hogy a további tényezők számításba vételével semmissé tették a testmozgás a stroke kockázatára gyakorolt közvetett hatásait, például a magas vérnyomásra és a hasonló kockázati tényezőkre gyakorolt hatásait.