Jógával segítik a mellrákos betegeket

A jógázó mellrákos betegek kevesebb stresszt élnek át, és javul az életminőségük azokhoz a betegtársaikhoz képest, akik nyújtó gyakorlatokat végeznek.

A Texasi Egyetem Anderson Rákközpontjának kutatói 163 nőt tanulmányoztak. Az 52 éves átlagéletkorú csoport tagjai mellrák miatt részesültek sugárkezelésben. Véletlenszerűen három csapatra osztották őket, egy részük jógaórákat vett, mások nyújtó gyakorlatokat végeztek, a többiek pedig nem végeztek irányított testmozgást. A foglalkozások hetente háromszor egy órás időtartamban zajlottak, a hat hetes sugárterápia alatt.

A sugárkezelést követően 1,3 és 6 hónappal megkérték a résztvevőket, hogy értékeljék az egészségi állapotukat és közérzetüket, továbbá ellenőrizték a szívműködésüket és a stresszhormonok szintjét is. A jógacsoportba járó nők kevésbé érezték magukat kimerültnek, mint a mozgást nem végzők. "A fizikai funkcióik és általános egészségi állapotuk javulását észlelték és pozitív változásokat tapasztaltak a rákterápia következtében. A kortizolszintjük is nekik csökkent a leginkább, ami azt jelzi, hogy a jóga rendezi a stresszhormon termelődését is. Ez azért különösen fontos, mert a stresszhormon napi szinten mért növekedése (kortizol-ritmus) összefügg a mellrákos beteg állapotának romlásával" - mondták el a szerzők.

A tanulmányt az Egyesült Államokban végezték, a jógagyakorlatokat és oktatókat pedig India legnagyobb jógakutató intézete, a bangalorei Swami Vivekanada Yoga Anusandhana Samsthana biztosította. A tanulmány vezetője, Lorenzo Cohen szerint a jóga segített a betegeknek visszaállni a kezelési időszakból a mindennapi életbe. "Az aktív terápiából a hétköznapokba való visszatérés nagyon stresszes lehet, mivel a betegek többé nem részesülnek ugyanolyan szintű orvosi kezelésben és figyelemben. Ha a betegek megtanulnak egy jógához hasonló megküzdési technikát, akkor egyszerűbb lesz az átmenet" - mondta Cohen.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatók jelenleg egy harmadik fázisú klinikai kísérleten dolgoznak, hogy tovább tanulmányozzák, miért eredményez a jóga jobb testi működést a mellrákosoknál. Egy múlt hónapban megjelent másik tanulmányból az derült ki, hogy a rendszeres jógázás felére csökkenti a szívritmus-zavar megjelenését a szívbetegeknél.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra