Káros a túl sok futás!

A testmozgás fontosságával mindenki tisztában van, ennek ellenére még mindig többségben vannak azok, akik semmit nem sportolnak. Azonban a túl sok mozgás is káros lehet a szervezetünkre. Pontosan mennyi az elegendő?

Ideális esetben napi fél óra mozgás szükséges az egészség megőrzéséhez, illetve a testi és lelki állapotunk javításához. Egyes szakemberek szerint ennél kevesebb is elegendő lehet ahhoz, hogy jó eredményeket érjünk el, mások szerint ez csak a minimum, aminél mindenképpen többet kell mozogni ahhoz, ha valódi eredményekre vágyunk. Egy nemrég megjelent dán kutatás szerint azonban a túl sok edzés is káros, legalább annyira, mintha valaki semmit nem sportolna.

A Journal of the American College of Cardiology című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint azok, akik hetente négy óránál többet futottak gyors tempóban, ugyanolyan eséllyel haltak meg a kutatás 12 éves időtartama alatt, mint azok, akik egyáltalán nem sportoltak.

Az összefüggés akkor is megmaradt, amikor olyan tényezőket is figyelembe vettek, mint az életkor, a nem, az alkoholfogyasztás és a dohányzás. A kutatás szerint azok voltak a legegészségesebbek (vagyis náluk volt a legalacsonyabb a halálozás ebben az időszakban), akik nagyjából heti három alkalommal futottak , összesen 1 és 2,4 órát, lassú vagy közepes tempóban. Még azoknál is magasabb volt a halálozás aránya, akik közepes tempóban futottak, heti 2,5 – 4 órát.

A kertészkedés vagy a séta is hozzájárulhat ahhoz, hogy ritkábban alakuljon ki krónikus betegség. Részletek itt! „Azt várnánk, hogy minél többet sportol valaki, annál jobbat tesz az egészségének” – mondta Jacob Marott, a Frederiksberg Hospital kutatója, a tanulmány egyik szerzője. „De úgy találtuk, hogy a közepesen sokat edzők nem profitáltak többet, mint azok, akik ritkábban mozogtak. Ez azt jelenti, hogy felül kell vizsgálnunk a sportolásra vonatkozó javaslatokat.”

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A túl sok mozgás, például a túl sok futás is káros lehet a szervezetünkre

A túl sok edzésnek számos negatív hatása lehet, többek között megváltoztathatja a szív és a vérerek struktúráját és működését – korábbi kutatások már bizonyították, hogy a hosszútávfutóknál és a kerékpárosoknál nagyobb a szívritmuszavar , illetve a szívmegnagyobbodás kialakulásának esélye. Marott szerint a túl sok sportoláshoz is kötődő cselekedetek is veszélyeket hordozhatnak magukban, például azoknál, akik sokat sportolnak a szabadban, azoknál megnőhet a bőrrák kialakulásának esélye. Ezek is hozzájárulhattak a kutatási időszak alatt megnövekedett halálozásokhoz is.

„Ha szeretnénk jót tenni a szervezetünkkel, akkor sportoljunk rendszeresen, de tartózkodjunk a szélsőségektől. A heti háromszori, lassabb tempójú kocogásnak számos pozitív hatása van, és nem is elérhetetlen teljesítmény” – foglalta össze Marott.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra