Kiderült a favágók titka

A szabadtéri testmozgás fokozza az agyműködést. Egy tanulmány szerint a téli fizikai munka pedig különösen jó hatással van a koncentrációra. Lehet, hogy ez a titkuk a favágóknak, akik a kietlen körülmények között is megoldják a legnehezebb problémákat is, és a fejszecsapásaik is pontosak maradnak.

A szabadtéren végzett testgyakorlatok még több órával azután is javítják az agy teljesítményét , különösen a koncentrációt, hogy az utolsó mozdulatot megtettük. Lehet, hogy emiatt a favágóknak nem csak a fejszéjük, de az elméjük is éles. S ahogy az erdei munkások kisétálnak az irtásra, úgy a konditerembe vezető gyalog megtett út, sőt kocogás segít a lehető legerőteljesebb hatás elérésében. Ha a favágó-romantikától eltekintünk, a tudományos kutatások igazolják a pozitív hatásokat. A PLoS One folyóiratban 2016-ban megjelent tanulmány szerint azok a felmérésben résztvevő emberek, akik természeti környezetben négy napon keresztül végeztek fizikai gyakorlatokat 50 százalékos javulást értek el a fókuszálásban és a problémamegoldásban.

favago
A szabadtéri fizikai munka az elmét is élesíti. Legyen a hó edzőpartner

Nem valószínű, hogy tömegek indulnának a vadonba, hogy négy napig kempingezzenek és a havon, hogy kitisztítsák és felfrissítsék bepunnyadt agyukat, de az edzés akkor is hasznos, ha hiányoznak a havas fenyőfák és farkasordító hideg a siker megalapozásához. A szabadtéri edzéshez azonban feltétlenül szükség van a réteges öltözetre , kesztyűre, és a biztonság kedvéért a jeges felületek elkerülésére. Nézzük, hogy ott, ahol nem lehet fát vágni, mivel érdemes kalóriát égetni, különösen, ha leesik a hó.

1. Futás

Az első mindig 2 perces bemelegítő futás legyen sima felületen. Aztán jöhet a terep. Ahol van friss hó, az kiváló eszköz a nagyobb teljesítmény leadására, mert a hóban futva magasabbra kell emelni a lábat, s ez több kalóriát kíván , hiszen a comb is keményebben dolgozik. A havas körülmények között megtett bő 3 kilométer megfelel a melegebb időben teljesített 8 kilométeres futásnak.

2. Döntött fekvőtámaszok

Nem sok értelme van jeges vagy vizes földre tenyerelni, ezért érdemes keresni egy olyan tárgyat, például padot, ahol meg lehet támaszkodni. Az így végzett fekvőtámaszok könnyebbek a hagyományosnál, de a hideg levegő egy extra kihívást jelent. Első alkalommal érdemes 15-ször megismételni, majd kettesével növelni a számukat minden edzés alkalmával az ésszerűség határáig.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Télen megváltozik az anyagcserénk ritmusa, gyorsasága, a hideg és a fényhiány következtében az aktivitásunk is csökken, sokkal jobban szeretünk a melegben lustálkodni, mint kint, a hideg, friss levegőn mozogni. Mi áll ennek a hátterében? Részletek!

3. Ugrás és guggolás

AZ iskolában ezt a gyakorlatot óriásugrás néven oktatják a nebulóknak, de hóban különösen hatásos. Szabályos guggolásból felugorva a kezeket az égre hajítva lehet kivitelezni az óriásformulát, amit guggolással kell befejezni. Ebből a gyakorlatból 20 ismétlés bőven elég lesz.

4. Hókeverés

A friss hó remek edzőpartner. Mielőtt ellapátolnánk a havat a járdáról, kissé behajlított térddel érdemes átcsoszogni a havon, és megkeverni. Tíz lépést előre, majd hátrafelé is. A gyakorlatot érdemes négyszer végrehajtani. A feltorlódó hó ellenállása növekszik, s nagyobb erőfeszítésre készteti az izmokat.

5. Hűtsük le magunkat legbelül

A téli edzés trükkje, hogy mozogásban kell maradni. Ha nem engeded, hogy a belső hőmérsékleted túl magasra emelkedjen, akkor elmarad az intenzív izzadás is, azaz nem a veríték sem tud megfagyni. Ha a ruha túl meleg, akkor öt perc mozgás után levethető egy réteg. Illetve a gyakorlatozás végén sem szabad azonnal beugrani a zuhany alá, hanem engedni kell a szervezetnek, hogy alkalmazkodjon a beltéri hőmérséklethez, s csak aztán megnyitni a csapot.

Forrás: mensfitness.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.