Koronavírus: lelki egészségünket így védhetjük

Mentálisan jobb állapotba kerültek, akik fokozták fizikai aktivitásukat a járvány kezdete óta, mint azok, akik kevesebbet mozogtak a lezárások idején - derült ki egy országos online felmérés eredményeiből.

A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet kutatói a koronavírus-járvány harmadik hullámának végén egy országos online felmérést végeztek. Arra keresték a választ, hogy a pandémia miatt bevezetett korlátozások miként változtatták meg az emberek fizikai aktivitását, és mindez hogyan hatott a lelkiállapotukra - olvasható az intézmény közleményében . A felmérésben egyébként összesen 1334 személy vett részt, mindannyian 18 év felettiek.

koronavírus, koronavírus mozgás, koronavírus edzés, koronavírus testmozgás, koronavírus lelki állapot, koronavírus depresszió, koronavírus lezárások, koronavírus korlátozások
Nem mindenki tartotta meg korábbi fizikai aktivitását a járvány idején. Fotó: Getty Images

"Küzdj vagy menekülj"

A 19. század végén Walter Bradford Cannon amerikai orvos vezette be a "küzdj vagy menekülj" (fight or flight) fogalmát, amely egy vélt vagy valós, ártalmas esemény kapcsán, a túlélést fenyegető helyzetben fellépő reakciót ír le. A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének kutatói szerint ez az elmélet szolgálhat magyarázatul arra, hogy akik egyfajta kihívásként élték meg a lezárásokat és többet kezdtek mozogni, azok jobb lelkiállapotban voltak a járvány lecsengésekor, mint azok, akik a korlátozásokat fenyegetésként, fenyegetettségként élték meg, ezáltal fizikai aktivitásuk csökkent.

A felmérésből az is kiderült, hogy a fizikai aktivitásukat növelőkhöz hasonlóan kedvező pszichés kondícióval rendelkeztek azok is, akik alkalmazkodtak a korlátozások adta lehetőségekhez, és testmozgási szokásaikon csak részben változtattak, tehát azok gyakoriságát nem, legfeljebb a helyszínét változtatták meg. "Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy ha a beltéri, konditermi, uszodai edzést kültéri biciklizéssel, sétával, túrával váltjuk fel, megőrizhető lelki egészségünk még a legszigorúbb korlátozások ellenére is" - magyarázta dr. Tóth Mónika Ditta pszichológus, a kutatás vezetője.

A koronavírus-járvány első és harmadik hulláma között majdnem kétszer annyian híztak, mint ahányan fogytak, és a magyar lakosság testtömege átlagosan további 30 dekagrammal gyarapodott tavaly tavasz óta. Sok család ráadásul feleslegesen sok élelmiszert halmozott fel - derült ki egy hazai reprezentatív kutatásból. Részletek itt .

Minden 3. magyar hízott a karantén alatt

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A járvány kezdete óta a megkérdezettek csaknem egyharmadának (30 százalék) nem változott, míg 37 százalékának csökkent a fizikai aktivitása, 31 százalékuk pedig többet mozgott, mint a korlátozások előtt. Több korábbi vizsgálat szerint a bezártság, az otthoni munkavégzés és az ülő életmód miatt sokak esetében testsúlynövekedés figyelhető meg a járvány kirobbanása utáni egy évben. A megkérdezettek közül minden harmadik személy (34 százalék) tapasztalt súlynövekedést, 43 százalékuknak nem változott a súlya, és csupán valamivel több mint egyötödük (22 százalék) fogyott. Nem meglepő módon főként azok híztak, akik a lezárások idején kevesebbet mozogtak a szokásosnál.

A depresszió kockázatát is csökkenti a mozgás

A vizsgálat külön foglalkozott az észlelt stressz mértékével, vagyis azzal, hogy a megkérdezettek mennyire élték meg stresszesnek a mindennapjaikat. Ennek szintje a válaszok alapján azoknál volt a legalacsonyabb, akik nem változtattak a mozgásuk mennyiségén, míg a legnagyobb mértékű stresszt azok jelezték, akik sporttevékenysége csökkent a pandémia hatására. Az észlelt stressz viszont szignifikánsan magasabb volt azok körében is, akik növelték aktivitásukat a járvány előtti időszakhoz képest, mint azoknál, akik nem változtattak, ami jelentheti azt is, hogy épp a nagyobb mértékű stressz késztette őket a plusz mozgásra.

A felmérés résztvevőinek mintegy felénél (49 százalék) depressziós tünetek is megjelentek. Egy 2013-ban végzett reprezentatív, országos felmérés szerint ez 30 százalék volt, ehhez képest tehát a mostani eredmény kifejezetten magasnak számít - kommentálta az eredményeket a szakember. Mint kiderült, az inaktívabb életmódra váltók 62 százalékánál jelentkeztek legalább enyhe depressziós tünetek, ez az érték azonban a járvány idején többet mozgók körében is igen magas, 46 százalék. Azoknál, akik a korlátozások ellenére nem változtattak testmozgási szokásaikon, a depresszió tünetei kevésbé jelentek meg (64,5 százalékuk nem érintett depresszióval), mint azoknál, akik növelték, vagy csökkentették a testmozgást.

A fogaikat is elveszíthetik a járvány miatt a magyarok - olvassa el a részleteket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.