Az intervall edzés azt jelenti, hogy intenzív mozgást végzünk kifejezetten rövid ideig, majd pihenünk, és ezeket az intervallumokat ismételjük. Például egy futó 30 másodpercig sprintel, majd kocog vagy akár gyalogol 1 percig, utána ismét sprintel 30 másodpercig, és így tovább.
A tapasztalat azt mutatja, hogy ez az edzési mód eredményesebb, mintha kiegyensúlyozottan terhelnénk hosszabb időn át magunkat. A legtöbb edzésterv tartalmaz ilyen típusú, az izmokat különösen fejlesztő alkalmakat.
A kutatók azonban mindmáig kevéssé értették, hogy hogyan lehetséges az, hogy egy kis mennyiségű aktivitásnak ugyanolyan, sőt jobb hatása van az izmokra, mint a hosszan, kitartóan végzett közepes intenzitású mozgásnak. A svéd Karonlinska Institute kutatói azt találták, hogy a jelenség magyarázata abban rejlik, hogy ilyen edzésekkor több mitokondrium jön létre a sejtekben. A mitokondriumnak a sejt anyagcseréjében van kiemelkedő szerepe, a sejt "akkumulátorának" is szokták nevezni. Ha tehát az izomsejtekben több a mitokondrium, akkor jobb a teljesítőképessége.
A kutatásban önkénteseket kértek arra, hogy egymás után hatszor 30 másodpercet kerékpározzanak tiszta erőbedobással. Az edzés előtt és után szövetmintát vettek tőlük; ebből pedig egyértelműen kiderült az intenzív mozgás jótékony hatása az izomszövetre.
A kis mennyiségű mozgásnak is ugyanolyan jó hatása van "A vizsgálatunk kimutatta, hogy mindössze három percnyi intenzív mozgás elkezdi lebontani a kalciumcsatornákat az izomsejtekben" - mondta el Hakan Westerblad professzor, a kutatás vezetője. "Ez pedig hosszú távú változást hoz abban, hogy a sejt hogyan kezeli a kalciumot - ami kiváló példája az alkalmazkodásnak, akárcsak az új mitokondriumok létrejötte."
A kutatók azt is észrevették, hogy különböző antioxidánsok, mint az E-, illetve a C-vitamin blokkolják ezt a hatást. Ezek az antioxidánsok tehát csökkentik az edzés hatékonyságát.
A kutatás eredményeit a PNAS szakmai folyóiratban publikálták.
Forrás: The Telegraph