A magnézium számos táplálékban természetes módon megtalálható ásványi anyag. Kémia órán mindenki hallott róla, azt azonban talán kevesebben tudják, mennyire fontos az emberi szervezet működésének szempontjából, és milyen gyakran előfordul, hogy pótlása fokozott odafigyelést igényel. Akik rendszeresen, nagy erőbedobással sportolnak, több magnéziumot igényelnek mint inaktív társaik. Ha áttekintjük a magnézium élettani szerepeit, kézenfekvő magyarázatot kapunk a jelenségre.
Hogyan függ össze a testmozgással?
A magnézium kulcsszerepet játszik az energiatermelésben, az izommunkában és a vérellátásban. Aki intenzív testmozgást végez, annak megnő az energiaszükséglete. A sejtek legfőbb energiaforrását az adenozin-trifoszfát (ATP) nevű vegyület jelenti, amely viszont a magnéziumhoz kötve tudja kifejteni biológiai hatását - vagyis a szervezet energiaigényének kielégítését. Logikusan következik mindebből, hogy fizikai igénybevétel esetén több magnéziumot igényel az emberi test. Kutatások is igazolják, hogy elegendő magnézium hatására javul a sejtek oxigénellátása és hatékonyabbá válik az oxigénfelhasználás, ami az állóképesség javulásával, a kitartás erősödésével jár.
Fizikai igénybevétel esetén több magnéziumot igényel az emberi test Az izmok megfelelő működése szintén magnéziumfüggő, pontosabban elegendő kalcium és magnézium jelenlétét, valamin a kettő közti optimális egyensúly (2:1) meglétét feltételezi. Kellemetlen következményekkel járhat, ha ez az egyensúly felborul: az alacsony magnéziumszint ismert folyományai az - aktív sportolók által igen jól ismert - izomgörcsök. Ezen felül a kielégítő magnéziumpótlás teszi lehetővé, hogy az izmok, az ízületek és a csontok, valamint az ezek összehangolt működéséért felelős idegek hatékonyan működjenek.
Kerüljük el a magnéziumhiányos állapotot!
Kiderül mindebből, hogy a magnézium egyrészt alapvető szerepet játszik az izmok és az idegek regenerálódásában, másrészt hatékony lehet a fizikai teljesítmény javításában is.
Másik irányból közelítve: hiánya izomgörcsöket és más izompanaszokat, fáradékonyságot, általános gyengeséget okoz, vagyis csupa olyasmit, ami akadályául szolgál az eredményes és örömteli sportolásnak. Rendszeres mozgás esetén érdemes tehát ügyelnünk a megfelelő magnéziumpótlásra. A magnézium ajánlott napi beviteli mennyisége: 300-350 mg., ez az érték azonban sportolóknál napi 400-600 mg. is lehet.
A fokozott magnéziumigény fedezésében étrendkiegészítő készítmények lehetnek segítségünkre, de nagyon fontos, hogy igyekezzünk hangsúlyt helyezni a természetes magnéziumbevitelre: leginkábbb úgy, hogy megnöveljük a klorofilban gazdag zöldségek (spenót, kelkáposzta, mángold), az olajos magvak (tökmag, napraforgómag, mandula, dió), a hüvelyesek (szójabab, bab, zöldborsó), valamint a teljesértékű gabonafélék arányát (főképp a zsírban gazdag ételek rovására) az étrendünkön belül.