Ha célzott alakformálás a tervünk, akkor egykezes súlyzókra és szobakerékpárra vagy ellipszis trénerre lesz szükségünk, ha pedig a fókuszban az izomerősítés áll, akkor egy multifunkciós edzőtorony lehet a megoldás. Nagyon nehéz súlyokat és komplett felszerelést egyébként nem biztos, hogy érdemes otthon tartani. Egyrészt az ára, másrészt a helyigény miatt, sőt még a gyerekektől is távol kell tartani. A kezdőknek bőven elég az edzéshez egy pár kézi súlyzó, a haladóknak pedig egy szett. Alapszabály, hogy ha 12 ismétlést könnyedén megcsinálunk, akkor a kézi súlyzó túl könnyű, ha pedig csak 3 ismétlésre vagyunk képesek, akkor túl nehéz.
A különböző színű (erősségű) gumikötelekkel nagyon sokféle gyakorlatot lehet végezni. A fitneszlabda is jó megoldás, sokan szeretik, és ki lehet vele váltani a padot. Fontos a megfelelő méret: ha ráülünk a labdára, combunk és lábszárunk 90 fokos szöget zár be optimális esetben. Nagy divat mostanában a szivacshenger: bemelegítéshez és edzés utáni nyújtáshoz is jó, valamint felülésekhez is, alátámasztásként.
Kardiózni akár egy sima ugrókötél segítségével is lehet. De ha gépet szeretnénk, akkor az izületkímélő elliptikus tréner, a szobabicikli vagy a futópad lehet jó megoldás. Mielőtt megveszünk egy fitneszgépet, próbáljuk ki a bemutatóteremben. Vásárláskor figyeljünk arra, hogy elég részletes leírást adnak-e az eszközhöz, és egyszerűen felvehető-e a kapcsolat a gyártóval vagy a forgalmazóval, ha bármilyen problémánk adódna.
Az időhiányra is van megoldás
Ha kevés a szabadidőnk, ajánlható a Flabélos alakformáló készülék amely 10 perc alatt egy körülbelül 45-50 perces edzésnek megfelelő izommunkát (izom-összehúzódást) generál. Mindez a billegő felület hatására akaratlanul jön létre, mivel a készülék a szervezet automatikus egyensúly-megtartó, helyzetérzékelő reflexeit használja fel. Használata nem terheli a szívet és az ízületeket olyan mértékben, mint például a súlyzós edzés vagy a futás, ezért nagy túlsúllyal és idősebb korban is biztonsággal használható.
Mielőtt belevágsz egy kondigép-vásárlásba, gondolj át néhány fontos szempontot! Ezeknek a gépeknek nagy a helyigényük: biztosan adott számukra az ideális helyszín a lakásban? Ha igen, akkor válaszd ki a lakás, pince, garázs stb. adottságaihoz leginkább illő modellt. Győződj meg a gép minőségéről, teherbírásáról, az elvégezhető gyakorlatok számáról stb. Ki fogod tudni használni a funkciókat, megéri-e megvásárolni a gépet, vagy csak újabb ruhaszárítót veszel sokszoros áron?