Egyre több haláleset történik elhízásból , kettes típusú cukorbetegségből vagy szív- és érrendszeri betegségekből kifolyólag, amiért az egyre elterjedtebb ülő életmód a hibás. Az aktív életmód kialakításában még az is segíthet, ha csak felszaladunk az előttünk álló lépcsőn. De megtesszük ezt akkor is, is, ha van a lépcső mellett lift?
A liftet, vagy a lépcsőt választjuk?
A válasz igen, állítják a Concordia egyetem kutatói - a trükk abban rejlik, hogy a lépcsőknek messze kell lenniük a lifttől. Erről többet az Environment and Behaviour szaklapban publikált tanulmányból tudhatunk meg.
Mindehhez Montreal hét bevásárlóközpontjában figyeltek meg 13 lépcsőházat és 12 pár liftet: reggel fél 11 és dél, illetve fél egy és fél három között.
35 nap alatt mintegy 34 ezer ember mozgását figyelték meg. Meglepetésükre azt tapasztalták, hogy amikor a szokásosnál kétszer távolabbra helyezik egymástól a liftet és a lépcsőt, megnövekszik a lépcsők használata: felfelé 71, lefelé 21 százalékkal gyakrabban.
A környezeti tényezők kifejezetten sokat számítanak a lépcsőzésben - nemcsak az számít, hogy a lépcsők hol vannak, hanem hogy mennyire láthatóak vagy éppenséggel mennyire szélesek. Az, hogy a lépcsőket hova helyezik egy épületben, kifejezetten fontos és ezzel számolni is kell a belső terek tervezésénél, mondja a Concordia földrajzi és tervezési tanszékének kutatója.
Kutatótársa, Richard Ling pszichológus szerint emellett a kutatás egészségügyi vonatkozásai sem elhanyagolhatók: észrevételeiket ugyanis azok is hasznukra tudják fordítani, akik egészségügyi előnyöket hordozó belső tereket vagy épületeket terveznek.
Forrás: www.sciencedaily.com