Pihenés helyett ez segít a hátfájáson

A hát- és derékfájás gyakori panasz, és a pandémia miatti lezárások közepette csak még inkább megszaporodtak az ilyen jellegű problémák. Míg azonban a legtöbben sajgó hátuk pihentetésétől remélik a megoldást, addig szakértők szerint sokkal inkább a testmozgásba kellene bizalmat fektetnünk.

Mire utalhat a lélegzetvétel közben érzett hátfájdalom ?

"A rendszeres testmozgás segíthet visszaadni és javítani erőnlétünket, állóképességünket és rugalmasságunkat, egyszersmind segít gyorsabban kilábalni az akut derékfájdalomból. Éppen ezért fizikai aktivitásunk megőrzése az egyik legcélravezetőbb és széles körben ajánlott módja a derékfájdalom kezelésének" - fogalmaz a The Conversation oldalán megjelent közös cikkében Suzanne McDonough és Michael Thacker, az írországi RCSI egyetem két professzora, illetve Joanne Marley, az észak-írországi Ulster Egyetem szakembere. Mint írják, gerincünk mozgásra, hajolásra és emelésre termett, nem pihentetésre, a rendszeres fizikai igénybevétel pedig erősen és rugalmasan tartja csontjainkat és a lágy szöveteket.

A hátfájás kezelésében hatékony módszer lehet a testmozgás
A hátfájás kezelésében hatékony módszer lehet a testmozgás. Fotó: Getty Images

Mitől válik fájdalomcsillapítóvá a mozgás?

A fizikai aktivitás széles körben javasolt terápiás módszer a fájdalommal élő emberek számára, a kutatók ugyanakkor továbbra is vizsgálják, hogyan és miért lehet működőképes, illetve milyen dózisban gyakorolva a legideálisabb a fájdalom csillapításához. A hagyományos nézet elsősorban arra összpontosít, hogy a mozgás milyen hatást fejt ki a gerinc körüli struktúrákra - például a gerincizmok és a hasizmok erősítése révén. Bár ezeket a teóriákat részben alá is támasztják a kutatási eredmények, mégsem adnak teljes magyarázatot arra, miért képes enyhíteni a mozgás a hátfájdalmat.

Egyre több tudományos bizonyíték utal viszont arra, hogy a testmozgás idegrendszerünk működésében is előnyös változásokat indukál. Lényegében arról van szó, hogy közvetlenül befolyásolja, miként érzékeljük a fájdalmat, egészen pontosan csökkenti a potenciálisan káros ingerekkel szembeni érzékenységünket. Ezt a fajta csökkent fájdalomérzékelést edzés által kiváltott hipoalgéziának nevezik. Egy 2019 novemberében a Pain című folyóiratban megjelent tanulmány szerint már egyetlen alkalom magas intenzitású aerob testmozgás (például 15 perc kerékpározás vagy futás) is képes beindítani ezeket a fájdalomcsillapító folyamatokat mintegy fél óra elteltével.

A sportolás fájdalomcsillapító hatását egyéb kölcsönhatásba lépő folyamatok is támogatják, így például az olyan természetes fájdalomcsillapító hatású vegyületek felszabadulása a szervezetben, mint az endokannabionidok, az adrenalin , a noradrenalin, az endorfinok és a szerotonin. Ezek ráadásul nemcsak közvetlenül a fájdalmat csökkentik, de hangulatjavító hatásúak is. Márpedig a fájdalomérzetről ismert, hogy gondolataink és érzéseink is kihatással vannak rá, akárcsak az, hogy mennyiben érezzük úgy, hogy van irányításunk a fájdalom felett.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vélhetően ugyancsak szerepet játszik a mozgás által kiváltott hipoalgéziában, hogy a fizikai aktivitás hatására új és hasznos kapcsolatok képződnek az idegrendszeren belül. E strukturális változások hosszabb időskálán működnek, mint a mozgás által beindított biokémiai folyamatok, mindazonáltal a kutatók feltételezései szerint hosszabb távon is hozzájárulnak a fájdalom csökkentéséhez. A cikk szerzői szerint a testmozgásról összességében úgy tűnik, hogy még az esetleg közben érzett fájdalom ellenére is képes aktiválni ezeket a fájdalomcsillapító hatásokat.

Maradjunk mozgásban!

Szerencsére nincs olyan specifikus mozgásforma, amely nélkülözhetetlen lenne a derékfájdalom enyhítéséhez. Bármilyen fizikai aktivitás hasznos lehet, beleértve a sportedzéseket és egyéb hétköznapi elfoglaltságokat egyaránt. Fontos azonban, hogy a mozgást mindig az aktuális teljesítőképességünkhöz igazítsuk, majd fokozatosan emeljük az intenzitást, így elejét véve a sérüléseknek. Emellett keressünk olyan mozgásformát, amelyet élvezünk, és amelyet hosszú távon is rutinszerűen tudunk gyakorolni - a fájdalmat ez fogja ugyanis a leghatékonyabb enyhíteni, illetve meggátolni, hogy a későbbiekben visszatérjen a panasz. A sportoláson túl bőven akadnak továbbá más lehetőségek is arra, hogy némi plusz aktivitást csempésszünk a napjainkba. Már az is sokat számít, ha néhány óránként lépcsőzünk egy keveset, valamint nem ülünk túl sokáig ugyanabban a testtartásban. Akár egy álló munkavégzéshez kialakított asztal beszerzését is érdemes lehet megfontolni.

"A hátfájdalmat ritkán okozza valamilyen súlyosabb probléma. Jellemzően egyszerű húzódások és izomfeszültség eredménye, és néhány héten belül magától rendeződik. A legjobb, amit tehetünk, hogy aktívak maradunk és rendszeresen edzünk. Sokkal inkább ez az ajánlott, mint az injekciók és műtétek. Még ha a hátfájdalom tartósnak bizonyul is, és akár hónapokig vagy évekig fennáll, a fizikai aktivitás fokozása az egyik legjobb lehetőség arra, hogy kezelni tudjuk" - hangsúlyozzák a szakértők.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra