Síeléskor is életet menthet a sisak

A téli sportok szerelmeseinek érdemes odafigyelniük a legújabb kutatásokra, amelyek szerint a védősisakok valóban jelentősen csökkenthetik a fejsérülések kialakulási esélyeit, és akár életet is menthetnek.

A kutatásból kiderült továbbá, hogy a védősisak viselése egyáltalán nem ad hamis biztonságérzetet a síelőknek és snowboardosoknak, így nem hajlamosít túlzott kockázatvállalásra sem, ami a súlyos sérülések egyik leggyakoribb okozója.

"Tényleg rendkívül fontos, hogy a téli sportokhoz is mindig viseljünk védősisakot" - nyilatkozta dr. Adil Haider , a Johns Hopkins Orvosi Egyetem sebész tanársegédje, a mostani kutatás vezetője. "Ha felhívjuk az emberek figyelmét az esetleges kockázatokra és tudományos adatokkal bizonyítjuk a sisak viselésének fontosságát, remélhetőleg változtathatunk a most meglehetősen rossz baleseti mutatókon."

Sok síző és snowboardos azért nem kedveli a védősisakot, mert zavarja a látásukat és a hallásukat, valamint hamis biztonságérzetet ad, ami növeli a kockázatvállalást. Sőt, sokak szerint a sisak viselése növeli a nyak- és gerincsérülések kialakulási esélyeit is. "Ezek csak kifogások. Kutatásaink bizonyítják, hogy ezek az állítások egyáltalán nem megalapozottak" - mondta dr. Haider.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatási eredmények szerint a védősisakok nem csak hogy csökkentik a fejsérülések előfordulási esélyeit, de a sérülések súlyosságát is enyhíthetik. Az Egyesült Államokban évente körülbelül 600 ezer sí- és snowboardbaleset történik. Ezeknek 20 százaléka fejsérülés, amiből 22 százalék olyan súlyos, hogy eszméletvesztést, agyrázkódást és belső vérzést is okozhat. Sok esetben a fejsérülést szenvedő síelők és snowboardosok nem viselnek sisakot, amivel pedig megelőzhető vagy enyhíthető lenne a sérülés. A szakértők tehát egyértelműen azt ajánlják, hogy minden esetben vegyünk védősisakot, akár síelünk, akár snowboardozunk. A kutatás részletes leírása a Journal of Trauma and Acute Care Surgery című orvosi szaklapban olvasható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra