Újrakezdené a futást? Fogadja meg az edző tanácsait

Könnyen előfordulhat, hogy a rendszeres futás valamilyen okból akár hosszabb időre megszakad. Az újrakezdés nem lehetetlen, de ahhoz, hogy elkerüljük a kudarcot vagy a sérüléseket, érdemes betartani néhány hasznos tanácsot.

Számos kutatás igazolja, hogy a rendszeres, egyedileg meghatározott mértékű futás nagyban hozzájárul az egészség megőrzéséhez. A mozgásforma nemcsak kiváló stresszlevezető, hanem ellenállóbbá is teszi a szervezetet, például a szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek kialakulásával szemben is.

Mit mérlegeljünk újrakezdés előtt?

Ha valaki hosszú kihagyás után újra szeretne rendeszesen futni, de az elmúlt időszakban változott a testsúlya vagy egészségügyi állapota, akkor érdemes először sportszakorvossal konzultálnia. Különösen ajánlott ez azoknál, akiknek krónikus betegségük, például magas vérnyomásuk, vagy szív- és érrendszeri problémájuk van. Jelentős túlsúly esetén – az ízületek túlzott megterhelésének elkerülése érdekében – könnyen előfordulhat, hogy ellenjavallt azonnal futással kezdeni a rendszeres testmozgást. Érdemes azt is tudni, hogy a kihagyás előtt minél hosszabb ideig, és minél gyakrabban futott valaki, annál könnyebb lesz újrakezdenie, de a szünet idejének hossza is befolyásolja, hogy mikorra érhető el a korábbi teljesítmény.

Ahhoz, hogy elkerüljük a kudarcot vagy a sérüléseket, érdemes betartani néhány hasznos tanácsot. Fotó: Getty Images
Ahhoz, hogy elkerüljük a kudarcot vagy a sérüléseket, érdemes betartani néhány hasznos tanácsot. Fotó: Getty Images

Ügyeljünk a fokozatosságra

Amennyiben nincs egészségügyi akadálya a futás újrakezdésének, akkor bármikor belevághatunk, azonban még így is javasolt személyi edző segítségét kérni. A szekértő ugyanis segíthet az egyénre szabott, megfelelő idejű, rendszerességű és intenzitású futóedzések kialakításában, valamint a helyes technika elsajátításában is.

Jámbor Szintia személyi edző első és legfontosabb tanácsa, hogy a futás újrakezdésekor legyünk türelmesek önmagunkhoz. „A szervezetünk megszokta a mozgáshiányos életmódot, ezért természetes, ha kezdetben minden új ingert megterhelőnek érzünk. Éppen ezért fokozatosan kell visszaállni, mivel a hirtelen terhelés megnöveli a sérülések kialakulásának a kockázatát.”

A túlterhelés miatt könnyen boka-, talp- és sarokfájdalom jelentkezhet, de begyulladhat a sípcsonton található csonthártya is. A rossz futótechnika és a hibásan kiválasztott futócipő pedig csípő- és derékfájdalmakat is okozhat. A kellemetlenségek elkerülése érdekében érdemes a futócipőt olyan szakboltban megvásárolni, ahol lehetőség van lábdiagnosztikára vagy futómozgás-elemzésre, valamint ahol fény derülhet akár az ismeretlen láb- vagy tartáshibákra is. Más-más típusú lábbelire van szükség ki- vagy befelé dőlő boka, neutrális (semleges) lábtartás, korábbi sérülés vagy súlyfelesleg esetén, valamint a futótalajtól függően is.

Az újrakezdőknek számos kihívással kell szembenézniük. Sportpszichológus és személyi edző segítségével vettük végig az újrakezdés lelki és fizikai hátterét, hogy elkerülhessük a buktatókat.

A bemelegítés és a megfelelő tápanyagbevitel is fontos

„Edzés előtt soha nem hagyható ki a bemelegítés, befejezésnél pedig a nyújtás. Ezekre mindig legyen időnk, mivel számos jótékony hatásuk van és természetesen megóvnak a sérülésektől” – hangsúlyozta a személyi edző, aki az edzések pontos megtervezése mellett nagy figyelmet fordít arra is, hogy segítsen megfelelő táplálkozási irányelveket is kialakítani. „A mozgáshoz szükségünk van energiára, amelyet a bevitt tápanyagokból tud a szervezetünk előállítani. Éppen ezért fontos, hogy futás előtt 1-1,5 órával étkezzünk. Azonban az étrendnél is be kell tartani a fokozatosság elvét: még akkor sem szabad azonnal szigorú diétába kezdeni, ha fogyni szeretnénk. Ilyenkor elsősorban az üres kalóriáról és az egyszerű cukrokról érdemes először lemondani.”

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nagy hangsúlyt kell fordítani a megfelelő fehérjebevitelre, mivel ez a tápérték – a szénhidráttal és zsírral szemben – nem raktározódik el a szervezetben. Emellett minden esetben ajánlom a vitaminok és ásványi anyagok fokozott bevitelét, amelyre nemcsak a téli időszakban, hanem egész évben szükségünk van. Természetesen emellett – az egyéni célnak megfelelő – táplálékkiegészítőket is lehet alkalmazni.”

Futás közben (is) fontos a hidratálás

Az edző kiemelte a folyadékszükséglet kielégítésének fontosságát is. „A fizikai terhelés hatására megváltozik a szervezet belső környezete: az izommunka hőt termel, amely hatására növekszik a testünk hőmérséklete. Szervezetünk ezt verejtékezéssel próbálja kompenzálni, azonban az izzadás következtében sót és vizet veszítünk. Ám ha sportolás közben folyadékot veszünk magunkhoz, késleltetni tudjuk a testhőmérséklet emelkedését (hipertermia), valamint a szív- és érrendszer kifáradását.”

Jámbor egyébként – kellő odafigyelés mellett – mindenkit biztat az újrakezdésre. „Sokunknál előfordult már az, hogy valamilyen okból abbahagytuk a rendszeres futást, de ha tartjuk a jelenlegi fizikai és egészségügyi állapotunkhoz igazítottan összeállított, fokozatosságon alapuló edzés- és étrendtervet, bátran nekivághatunk újra. Nem szabad feladni, hiszen a jól megtervezett edzések mellett nem kell attól tartani, hogy túlterheljük a szervezetünket vagy lesérülünk. Reális elvárásokkal pedig a kedvünk sem megy el az egészséges életmódhoz elengedhetetlenül szükséges rendszeres testmozgástól.”

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra