Videójátékkal vehetjük rá a gyereket a mozgásra

A szakértők szerint a legtöbb elektronikus játék a testmozgás és energia-befektetés szempontjából semmivel se jobb, mint a televíziózás, pedig a fejlett országokban élő gyerekek átlagosan napi 38-90 percet töltenek számítógépes és konzol-játékokkal.

Az azonban eddig nem volt világos, hogy a modern, "aktív" játékkonzolok jobbak-e, mint a hagyományos konzolok. A mostani kutatás során ausztrál tudósok megvizsgálták, milyen hatással van a gyerekek aktivitás-szintjére , ha a hagyományos elektronikus játékokat új generációs aktív konzolokra cserélik. Az összesen három évig tartó (2007-2010) kutatásban 56, 10-12 éves gyerek vett részt.

Az első nyolc héten a tudósok megtiltották a videojátékok használatát, és a csípőn viselhető hordozható eszközök (gyorsulásmérők) segítségével lemérték a gyerekek fizikai aktivitását. Ezt az időszakot két hasonló hosszúságú periódus követte, aminek során a gyerekek vagy a hagyományos, vagy az új generációs, aktív játékokkal játszhattak. A gyerekeknek ezen kívül a hét minden napján naplót kellett vezetniük a különböző tevékenységeikről.

A naplók tanúsága szerint a gyerekek átlagosan másfél órát töltöttek aktív szabadidős tevékenységekkel és közlekedéssel, illetve négy és fél órát ülő tevékenységekkel, aminek több mint felét a képernyő előtt töltött idő tette ki. A képernyő előtti idő legnagyobb részét a televíziózás emésztette fel (naponta átlagosan 107 perc), ezt követte a videojátékozás (átlagosan 44 perc), valamint a játékon kívüli számítógép-használat (24 perc).

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fizikai aktivitás-szint az adatok szerint nem igazán változott egyik periódusban sem, a hagyományos játékokkal összehasonlítva azonban a teljes játékmegvonás a testmozgással töltött időt közel négy perccel növelte, az ülő tevékenységek idejét pedig majdnem öt perccel csökkentette. Az aktív videojátékok használata szintén észrevehetően, napi három perccel növelte az aktivitás-szintet és több mint hat perccel csökkentette az ülő tevékenységek idejét. Bár ezek a különbségek aprónak tűnhetnek és nagy valószínűség szerint önmagukban klinikai jelentőséggel nem bírnak, azért fontosak, mert egyre több gyereknek van hozzáférése a különböző videojátékokhoz és számítógépes programokhoz, tabletekhez, okostelefonokhoz, az internetről és a közösségi médiumokról nem is beszélve.

"Emiatt már a rendkívül apró változások is segíthetnek a jelentősebb eredmények elérésében" - írják a tudósok. "Bár a mi kutatásaink elsősorban az otthoni környezetre koncentráltak, az iskoláknak is fontos szerepe lehet egy aktívabb környezet kialakításában." A téma iránt érdeklődök a British Medical Journal internetes oldalán olvashatnak bővebben a kutatásról.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra