Egy orvoscsapat Mallorcára szállította azt az amerikai nőt, akinél Máltán nem végezték el az abortuszt az országban érvényben lévő, törvényileg előírt abortusztilalom miatt – számolt be róla néhány napja az ABC News.
A Seattle melletti Issaquah városából érkező Andrea Prudente és párja felhőtlen vakációt tervezett Máltán: szerették volna, ha gyermekük megszületése előtt nyaralhatnak még egyet kettesben. Június 5-én kezdték meg pihenésüket, ám egy héttel később – terhessége 16. hetében – Prudente erősen vérezni kezdett. Kórházba szállították, ahol gyógyszeres kezelést kapott és megfigyelték.
A helyzet visszafordíthatatlanná vált
Csakhogy időközben megrepedt a magzatburok és levált a méhlepény, így a magzatnak nem maradt esélye a túlélésre. A máltai törvény értelmében azonban amíg a magzatnak van szívhangja vagy az anyánál nem lép fel az életét veszélyeztető fertőzés, nem szakíthatják meg a terhességet. Akkor sem, ha nincs esély annak kihordására.
A nő koronavírustesztje pozitív lett, ezért karanténba került, majd antibiotikumkúrában részesült a potenciális fertőzésveszély miatt. Ahogy arról korábban a Guardian írt , a 38 éves Prudente abban bízott, hogy mielőbb az Egyesült Királyságba szállítják. “Egyszerűen csak szeretnék élve kikerülni innen, soha nem képzeltem, hogy ilyen rémálomba csöppenhetünk” – idézte a lap a kétségbeesett nőt.
Életveszélyes megoldás
Az Egyesült Királyság helyett a jóval közelebbi Mallorca fogadta a nőt. Párja, Jay Weeldreyer az AP-nek adott pénteki videóinterjúban elmondta: Prudente fizikai állapota stabil, kimerült, ugyanakkor megkönnyebbült. "A következő, elkerülhetetlen lépés a terhességmegszakítás lesz” – fogalmazott a férfi.
A spanyol törvények lehetővé teszik a terhességmegszakítást egészen a 14. hétig, indokolt esetben – amennyiben az anya élete vagy egészsége veszélyben van – pedig egészen a 22. hétig engedélyezhetik.
A máltai nők jogaiért küzdő Women’s Rights Foundation múlt héten óvást nyújtott be a bíróságra, az abortusz legalizálását követelve.
Az Egyesült Államokban szigorítottak
Ahogy arról korábban írtunk , az amerikai legfelsőbb bíróság döntése értelmében az abortuszjog normáit ezentúl a tagállamok határozzák meg, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy betilthatják a művi terhességmegszakítást. Nyolc amerikai tagállamban már életbe is lépett az abortusztilalom.