Ezt lehet tudni a tamponokban talált fémekről

Korai lenne még végleges köveztetéseket levonni egy közelmúltban megjelent tanulmány alapján, amely megállapította, hogy mérgező fémek vannak jelen egyes tamponokban.

A Columbia Egyetem kutatói nemrég a tamponokkal kapcsolatban jelentettek meg egy tanulmányt. 16 különböző fém, köztük arzén, kalcium, higany, nikkel, ólom és cink koncentrációját mérték 30 tamponban. A 14 márkát, amelyeket vizsgáltak, nem nevezték meg. A tamponokat online és New York-i, athéni és londoni üzletekben vásárolták - emlékezetet a Health.com.

A 16 fémből 12-t találtunk a vizsgált tamponok 100 százalékában” - mondta Dr. Jenni Shearston, a tanulmány vezető szerzője. A fennmaradó négy fém a mintába vett tamponok közül legalább egyben jelen volt. „Tudomásunk szerint ez az első alkalom, hogy valaki fémkoncentrációt mért a tamponokban” - tette hozzá.

A kutatók nem találtak különbséget a műanyag applikátoros tamponok fémkoncentrációjában a műanyag applikátor nélküli vagy karton applikátoros tamponokhoz képest. Megjegyezték, hogy a termékek között nagy eltérés volt aszerint, hogy milyen területről származnak, illetve a márkájuk szerint is. Shearsont meglepte, hogy az összes minta tartalmazott ólmot, amely a szakértők szerint még kis mennyiségben sem biztonságos.Szerintem ez a legaggasztóbb eredmény” - mondta.

tampon
Még keveset tudunk a tamponokban található fémekről. Fotó: Getty Images

Így kerülhettek a fémek a tamponokba

Bár a tanulmány nem vizsgálta, hogyan kerültek a fémek a tamponokba, a szerzők szerint egyesek a vízből, a talajból, a levegőből vagy más környezeti forrásokból származhattak az előállítási folyamat során. Egyes fémek, mint például a cink és a réz, kis mennyiségben nem károsak, és a gyártási folyamat során szándékosan adják azokat a tamponokhoz antimikrobiális és kenőanyagként. Ezekből nem is találtak a biztonságosnál magasabb mennyiséget a tamponokban.

Shearson szerint a tudósok jelenleg csak annyit tudnak, hogy a fémek jelen vannak a tamponokban. „Nem tudjuk, hogy a fémek kijöhetnek-e a tamponból” - tette hozzá. Ha igen, akkor felmerül a kérdés, hogy vajon a szervezetben is felszívódhatnak-e. Minden bizonnyal lehetséges, tekintve, hogy a hüvely milyen könnyen szív fel más anyagokat, például gyógyszereket és baktériumokat. „A hüvelyt egy nyálkahártya borítja, amely rendkívül áteresztő” - mondta Dr. Ashanda Saint Jean szülész-nőgyógyász a Healthnek.

Shearston és csapata már tervezi annak vizsgálatát, hogy a vegyi anyagok kiszivároghatnak-e a tamponokból és bejuthatnak-e a szervezetbe. „Mindenképpen ezt tesszük első számú prioritássá” - mondta.

Akkor ne használjunk többet tamponokat?

Az eddigi eredmények még nem adnak okot arra, hogy az emberek megváltoztassák a szokásaikat, és más eszközöket használjanak menstruáció idején. Dr. Saint Jean szerint még több kutatásra és információra van szükség. "Nem szeretném, hogy bárki is pánikba essen ezen a ponton" - mondta Shearson, hozzátéve, hogy még nem tudjuk, hatásuk van-e az egészségre ezeknek a fémeknek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.