Hogyan kezeljük a pikkelysömört?
A pikkelysömör kezelése során a cél mindig a tünetmentesség elérése. Ha a szimptómák csak kisebb bőrterületet érintenek, akkor a kenőcsös kezelések jelentik a legkézenfekvőbb megoldást. Enyhébb esetekben mindig helyi kezelést javasol a bőrgyógyász: ennek során a plakkokon látható pikkelyeket hámlasztókkal, például 10 százalékos karbamidos, 5-10 százalékos szaliciles kenőccsel, sós fürdőkkel kell eltávolítani.
A felgyorsult hámsejtérés gátlására különféle oldatok javasolhatók; a korábban széles körben alkalmaztak kátrány tartalmú készítményeket ma már ritkán használják. A plakkokra alkalmazhatók azok a szteroid tartalmú kenőcsök, krémek és oldatok is, amelyek a gyulladást csökkentik. Kenőcs formában A-vitamin analógok is használhatók. Súlyos, kiterjedt esetekben már az egész test fénykezelése vagy gyógyszeres kezelés javasolt. Jó hatásúak az A-vitamin szintetikus származékai, a retinoidok, melyek a szarusodás folyamatát normalizálják, továbbá a betegség kezelésére leggyakrabban alkalmazott hagyományos gyógyszerek, elsősorban az acitretin, a metotrexat és a ciclosporin tartalmúak. Ízületi panaszok esetén szóba jöhet citosztatikus kezelés is, ám ezek beállítása csak kórházi körülmények között történhet.
Fénykezelésre mind az UVA, mind az UVB spektrumú fényt használják. Ennek speciális formája a fényérzékenyítő szerrel történő kezelést követően alkalmazott UVA (PUVA) kezelés, illetve a 311 nm hullámhosszú fénnyel történő UVB terápia (narrow-band UVB). Ha a hagyományos terápiák hatástalannak bizonyulnak vagy ellenjavallottak, akkor biológiai válaszmódosító szerek is szóba jöhetnek. Ezeket a pszoriázis immunológiai folyamatainak részletesebb megismerését követően fejlesztették ki, lényegük a fehérvérsejtek, immunsejtek és a hámsejtek kölcsönhatásának gátlása.
Amit mindenképp tudni kell a pikkelysömörről
Tudni kell, hogy Magyarországon pikkelysömör és pikkelysömörhöz társuló ízületi gyulladás esetén csak az erre feljogosított és kijelölt terápiás központok alkalmazhatnak biológiai válaszmódosító terápiát. Az általuk használt gyógyszerek gátolják a pszoriázisban felszaporodott, gyulladásos folyamatban fontos szerepet játszó TNF-alfa és az interleukin 12/23 működését, módosítják a pszoriázisra jellemző biológiai választ.
A készítményeket injekciós formában kapják meg a betegek, a gyógyszerek adhatók bőr alá, subcutan vagy infúzióban. Az adagolás mindig az adott készítménytől függ, történhet hetente, kéthetente, hathetente és négyhavonta. Hasonlóan más kezelésekhez, a biológiai kezelés végleges megoldást nem jelent, nem gyógyítja meg a pikkelysömört, viszont tünetmentessé teszi a betegeket.