Az ok és okozat nem bizonyított, de a fokozott kockázat igen A pikkelysömörben szenvedő betegeknél nagyobb lehet más súlyos egészségügyi problémák kockázata is. Megnő a cukorbetegség, a reuma, a szív- és vesebetegségek rizikója, de emelkedhet a koleszterin szint is. Emiatt a problémát végképp nem szabad elbagatellizálni. A pikkelysömörrel küzdő betegek körében nagyobb arányban fordul elő krónikus tüdőbetegség, cukorbetegség, májbetegség, szívroham, gyomorfekély, végtagi keringési rendellenesség, vesebetegség és reuma. Az említett betegségek kockázata a pikkelysömör súlyosságával egyenes arányban nő ? derül ki a Pennsylvaniai Egyetem tanulmányából. Bár a kutatás összefüggés talált a pikkelysömör megléte és e betegségek fokozott kockázata között, nem bizonyított ok-okozati összefüggést. Azt viszont jelzi a kutatás eredménye, hogy a pszoriázisos betegeknek az átlagnál jobban kell ügyelniük egészségükre és rendszeresen kell szűrővizsgálatokra járniuk. A Journal of Cardiology című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a pikkelysömörben szenvedő betegeknek mindenképpen érdemes nagyobb figyelmet fordítaniuk a szívükre, mivel a tapasztalatok azt mutatják, hogy esetükben nagyobb az artériaelzáródás valószínűsége, mint a pikkelysömörben nem szenvedő emberekben. A kardiológiai kockázat a bőrbetegség időtartamával egyenes arányban nő. A pikkelysömörös betegek 84 százalékában mutattak ki artériaszűkületet (szívkoszorúér-betegséget), míg a bőrbetegségben nem szenvedő alanyok esetében ez az arány csak 75 százalék volt. A mérsékelt vagy súlyos pikkelysömörben szenvedőknél nagyobb a krónikus vesebetegség kockázata is, ezért állandó nefrológiai szűrést igényelnek. A BMJ orvosi szaklapban megjelent tanulmány szerint a súlyos pikkelysömörös betegeknél csaknem kétszeres volt a vesebetegség kockázata, és több mint négyszeres a dialízist igénylő veseelégtelenségé. A szakértők arra is rájöttek, hogy a vesebetegség kockázata a pikkelysömör korral járó romlásával is kapcsolatban áll. A súlyos pikkelysömörrel küzdő 40?50 éves páciensek közül kerül ki évente minden százharmincötödik krónikus vesebeteg. Az 50?60 éveseknél ez az arány már minden hatvanharmadikra vonatkozik. Ugyancsak jobban kell figyelniük pikkelysömörös betegeknek a koleszterinszintre, mert a pszoriázis okozta gyulladás változásokat okozhat ezen a területen is. Ennek oka, hogy gyulladásos állapotoknál, így például pikkelysömörnél alacsonyabb lehet a HDL, azaz a ?jó? koleszterin szintje, és emelkedhet az LDL-, vagyis rossz koleszterin részecskék száma. Az eredmények azt mutatták, hogy a pikkelysömör a jó koleszterin előnyös hatásait körülbelül 25 százalékkal csökkenti.
Az ok és okozat nem bizonyított, de a fokozott kockázat igen A pikkelysömörben szenvedő betegeknél nagyobb lehet más súlyos egészségügyi problémák kockázata is. Megnő a cukorbetegség, a reuma, a szív- és vesebetegségek rizikója, de emelkedhet a koleszterin szint is. Emiatt a problémát végképp nem szabad elbagatellizálni. A pikkelysömörrel küzdő betegek körében nagyobb arányban fordul elő krónikus tüdőbetegség, cukorbetegség, májbetegség,...
A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!
Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.