A bőr daganatos betegségei

Általában nem így gondolunk rá, de valójában a bőrünk is egy szerv. A bőr számos fontos feladatot tölt be az életünkben,;nbsp; többek között megvéd a fizikai-kémiai hatásoktól, szerepet játszik a hőszabályozásban és érzékszervként is működik.

Általában nem így gondolunk rá, de valójában a bőrünk is egy szerv. A bőr számos fontos feladatot tölt be az életünkben, többek között megvéd a fizikai-kémiai hatásoktól, szerepet játszik a hőszabályozásban és érzékszervként is működik.

Sajnos éppúgy, ahogy más szervekben, a bőrön is kialakulhatnak daganatos betegségek. A többféle rosszindulatú betegség közül bizonyos szempontból két végletet jelent a bazalióma és a melanóma.

A bazalióma rendkívül gyakori és viszonylag ártalmatlan bőrdaganat. Főleg a napnak kitett helyeken alakul ki, lassan növekszik, és annak ellenére, hogy rosszindulatú betegségről van szó, szinte alig ad áttétet. Az esetek döntő többségében a daganat műtéttel egyszerűen eltávolítható, gyógyítható. A bazalióma ezen felül érzékeny a sugárkezelésre, ezért a sugárterápia is megoldás lehet a betegek kezelésére. Van ugyanakkor a betegeknek egy szűk csoportja, akiknél a daganat számtalanszor kiújul, vagy nagyon nagyra megnő, esetleg egyéb szervekre - például szemre, fülre, az orr területére - is ráterjed. Ezekben az esetekben sajnos előfordulhat, hogy már sem a műtét, sem a sugárkezelés nem jelent megoldást. Egészen az utóbbi évekig az orvosok tehetetlenül álltak az ilyen, úgynevezett előrehaladott betegséggel szemben. Azonban az orvostudomány fejlődése lehetővé tette olyan ?okos gyógyszerek? megalkotását, amelyek célzottan a daganatsejtekre hatnak. Ennek a tudományos fejlődésnek az eredményeként mára már a korábban kilátástalan helyzetben lévő betegeket is jó eséllyel lehet kezelni.

A melanóma azonban már egészen más jellegű, sokkal rosszindulatúbb betegség. Magyarországon évente megközelítőleg 2000 betegnél diagnosztizálnak melanómát, és ez a szám évről évre nő. Az előrehaladott, áttétes melanóma hazánkban évente 3-400 beteg halálát okozza, ezért különösen fontos odafigyelnünk rá. A melanóma bizonyos százaléka megelőzhető, ha betartjuk az orvosok napozásra, szoláriumhasználatra vonatkozó javaslatait, és megfelelően védjük bőrünket a nap káros sugaraitól. Ugyanakkor, ha már megtörtént a baj, életet menthet a betegség időben történő felismerése. Kiemelkedően fontos, hogy rendszeresen, alaposan végignézzük a saját és családtagjaink bőrét új, szokatlan vagy megváltozott anyajegyek után kutatva, és ha bármilyen gyanús elváltozást találunk, azonnal forduljunk szakorvoshoz! Csak az garantálhatja a túlélést, ha a melanóma felismerése és eltávolítása időben megtörténik. Mindazonáltal a célzott gyógyszeres terápiák az utóbbi években a melanómás betegek kezelésében is megjelentek. Vannak olyan génhibák, amelyek csak a daganatos sejtekben vannak jelen, így azok a gyógyszerek, amelyek ezekre a génhibákra ?vadásznak?, célzottan a daganatos sejteken fejthetik ki a hatásukat. Ezek a célzott terápiák sokkal hatásosabbak a melanóma kezelésében, mint a hagyományos kemoterápiás elődjeik, és a mellékhatásuk is kevesebb. Így ma már azok a betegek is sikeresebb kezelést kaphatnak, akik a melamóma előrehaladott, áttétes formájában szenvednek.

Mindkét betegséget, illetve a korszerű kezelések lényegét is megismerhetik Réka, Mária és Valter történetén keresztül a TV2 Egészség Klinika című műsorában.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

Délelőtt mindenütt gyorsan javulnak a látási viszonyok, de az ég jellemzően erősen felhős lesz, inkább csak rövidebb időre süthet ki a nap. Délután észak felől elkezdhet határozottan csökkenni a felhőzet, de a Dunától keletre egy összeáramlási zóna mentén, illetve a nyugati, délnyugati országrészben továbbra is sok marad a felhő. Elvétve gyenge eső nem kizárt. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 11 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra