Új utat nyithat a glaukóma (zöld hályog) kezelésében az a felfedezés, amelyet az University of California, San Diego School of Medicine kutatói tettek. Egy olyan genetikai kölcsönhatást fedeztek fel, amely kulcsfontosságú lehet a neurodegeneratív szembetegség kialakulásában.
A világszerte több tízmillió embert érintő és sokakat megvakító glaukóma gyógyításában hozhat fordulatot az a felfedezés, amelyet az University of California kutatói publikáltak a Molecular Cell tudományos folyóiratban, és amelyről a Nemzeti Szemészeti Intézet (National Eye Institute) is hírt adott. A tudósok rámutattak arra, hogy a betegség kialakulásában a genetika is szerephez jut. Ezt azért jelenthették ki, mert nemrég sikerült azonosítani két olyan gént ? az SIX6 és a P16 géneket ?, amelyek szorosan köthetők a zöld hályog kialakulásához. Utóbbi felel azért, hogy a sejtnövekedés visszafordíthatatlanul leáll. Ez a felfedezés a kezelés új irányának alapját jelentheti.
A legfőbb megállapítás az, hogy az SIX6 gén néhány variációja fokozza a P16 hatását, aminek eredménye az, hogy ez a gén felgyorsítja az elöregedést és a szemidegsejtek elhalását. A Kang Zhang vezette kutatócsoport ebből vezette le azt, hogy a P16 működésének akadályozása tulajdonképpen új terápiát jelenthet a zöld hályog kezelésében.
Jelenleg a glaukómát a belső szemnyomást csökkentő gyógyszerekkel kezelik, amelyek ugyan lassíthatják a glaukóma progresszióját, viszont meg nem állítják annak előrehaladását. Ugyanígy nem védik ki a sejtek pusztulását és a megvakulást sem. Ezt viszont el lehetne érni a génekre való ráhatással. A kutatók elméletét egérkísérletek már igazolták, a tudóscsoport szerint a következő lépés a preklinikai vizsgálatok elvégzése lenne. Ha a P16 gátlása ezekben is hatékonynak bizonyul, akkor a jövőben klinikai körülmények között sor kerülhet az embereken történő tesztelésre is.
Ha valóban sikerül olyan új szert kifejleszteni, amely gátolja ezt a gént, akkor rengeteg beteg fellélegezhet, lévén a glaukóma ma a súlyos látásromlás második leggyakoribb oka. A Földön mintegy 65 millió embert érint, közülük csaknem 7 milliónyian mindkét szemükre vakok. További 6 millió ember szenved másodlagos glaukóma miatt.