A nőkért és a tudományért ösztöndíjjal idén kitüntetett Jeney Viktória felfedezése a koraszülött gyerekek agykárosodásának, fejlődési rendellenességek kialakulásának megelőzését is segítheti.
A koraszülött gyerekek agykárosodásának megelőzését kutató Jeney Viktória vegyész vehette át A nőkért és a tudományért elnevezésű ösztöndíját az idei évben. A 2016-os szenior kategória díjazottja a debreceni egyetem kutatólaboratóriumának tudományos főmunkatársa, eredményei pedig azt segíthetik, hogy jelentősen javuljon az agyvérzés és az érelmeszesedés által érintett betegek életminősége. A kutató, aki 1995-ben szerzett vegyész és kémia szakos diplomát a Kossuth Lajos Tudományegyetemen, a vörösvérsejtekben lévő hemoglobin gyulladáskeltő hatásának vizsgálatából vonta le következtetéseit.
A koraszülött gyerekek, mivel fejletlen érrendszerrel születnek, fokozottan ki vannak téve az agyvérzés kockázatának
A hemoglobin a vérünkben lévő oxigén szállításáért felelős vörösvérsejtek nagy részét alkotja. Ezek a vörösvérsejtek normál körülmények között 120 napig élnek, majd az úgynevezett falósejtek lebontják őket. Egyes betegségeknél, így például az érelmeszesedésnél, az agyvérzésnél és a maláriás fertőzésnél azonban előfordul, hogy a vörösvérsejtek a falósejteken kívül, az érrendszerben vagy a szövetekben bomlanak le, itt pedig bizonyos változások után gyulladást idéznek elő, gyulladásos folyamatokat indítanak be.
A koraszülött gyerekek, mivel fejletlen érrendszerrel születnek, fokozottan ki vannak téve az agyvérzés kockázatának és a hemoglobin lebomlása miatt bekövetkező gyulladásos folyamatnak, ami akár fejlődési rendellenességekhez, értelmi fogyatékosság kialakulásához is vezethet. Ahhoz, hogy ezt meg lehessen előzni, alaposan fel kell térképezni ezt a gyulladásos folyamatot, meg kell érteni annak okát, az ugyanis elősegíthet újfajta gyógymódok felfedezését. Ha ez sikerül, akkor újabb veszélyforrástól lehet megkímélni a koraszülött babákat, akik így még nagyobb eséllyel élhetnek teljes életet.