Mik azok a gócbetegségek?
Bármennyire meglepő, a bőrelváltozások, belgyógyászati vagy akár ideggyógyászati betegségek mellett szemproblémákat is okozhatnak azok a gócok, amelyek a szervezetben állandó gyulladást tarthatnak fenn - idézi a Semmelweis Médiasarok dr. Krasznai Magdát, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinikájának egyetemi adjunktusát.
Sokan nem is gondolják, hogy az ilyen betegségek hátterében fog, mandula, epehólyag vagy éppen prosztatagyulladása állhat . A gócfertőzés lényege ugyanis az, hogy a vérkeringésbe jutó baktériumok toxinjai sokszor egészen távoli szervekben okoznak gyulladást vagy egyéb lappangó, elhúzódó problémát. Ráadásul már egy egészen enyhe fertőzés is aktiválhatja a lappangó gócot. Például az idült mandulagyulladás a leggyakoribb fül-orr-gégészeti góc, amely okozhat akár szemproblémákat is.
Szemen szedett gócok
A gócként megjelenő gyulladások, illetve az általuk okozott másodlagos betegségek súlyossága között nem feltétlenül van összefüggés. Például a baktériumok toxinjai a mandula eltávolítása után is jelen vannak a vérben, illetve a másodlagos tünetek gyógyulásához is hosszabb időre lehet szükség, de az is előfordulhat, hogy nem is szűnnek meg maradéktalanul. Az idült melléküreg gyulladása is jelenthet súlyos gócot, ezek közül a leggyakoribb az arcüreg gyulladása , de az idült középfülgyulladás is gyakori.
Emellett a fog, a féregnyúlvány, az epehólyag és a prosztata is gócként szerepelhet. A lényeg tehát az, hogy ha a kezelőorvos indokoltnak tartja, szemproblémák esetében is érdemes góckutatást végeztetni, előfordulhat ugyanis az, hogy az ilyen jellegű gondok hátterében is egy fel ismert gyulladás áll, azt pedig kezelni kell.