A hormonális fogamzásgátlási módszerek már az elmúlt évtizedekben is hatalmasat fejlődtek, az elmúlt években végképp fölgyorsult ez a folyamat. A fejlesztések folyamatosak, gyógyszeres és technológiai vonalon egyaránt: már kilátásban van olyan gyógyszeres implantátum, amely távvezérléssel képes hormont kibocsátani mintegy 16 évig. Ez az intelligens eszköz más gyógyszerek adagolására is használatos lehet.
Egy massachusettsi startup olyan beültethető műszaki mikrochipet fejlesztett ki, amely vezeték nélkül irányítható. Mivel az eszköz távirányítóval kapcsolható ki és be, a nőknek alkalmazásukkor már nem kellene orvoshoz menniük amiatt, ha ki akarnák kapcsolni a szerkezetet ? közölte MIT Technology Review című kiadványában a Massachusetts Institute of Technology (MIT).
A neves amerikai műszaki egyetem által bemutatott szerkezet egy olyan 20 milliméter széles és 7 milliméter magas négyzet, amely minden nap 30 mikrogrammnyi levonorgestrelt bocsát ki magából. Ezt a hormont már használják fogamzásgátlásra, az ezt kibocsátó méhen belüli eszközök már léteznek. Az viszont újdonság, hogy a kutatók egy olyan chipet hoztak létre, amely alkalmas arra, hogy többféle hatóanyagot raktározzon addig, amíg azt a chip apró tározójából ki nem bocsátják.
Maguk a mikrotárolók platina és titán membránokkal vannak lezárva, úgy ültetik be őket a fenék, a felkar vagy a has bőre alá. Ezek a tömítések olvadnak meg ideiglenesen akkor, amikor a szerkezet belső akkumulátora működésbe lép, és így kerülhetnek a hormonok vagy egyéb gyógyszerek szigorúan kontrollált körülmények között a szervezetbe.
Az eszköz kifejlesztésében a legnagyobb kihívást a vékony membrán létrehozása és "biztosítékként" való működtetése jelentette ? mondta el a Tech Review-nak Robert Farra, a chipet kifejlesztő startup vezetője. Magát a szerkezetet úgy tervezték, hogy kibírjon 16 évet, ha pedig alkalmazója ki akarja kapcsolni, akkor azt egy távirányítón történő kattintással könnyen meg tudja tenni. A visszakapcsolás ugyanilyen egyszerű.
A fejlesztők a biztonsági feltételek megteremtése ? többek közt a vezeték nélküli adatforgalom titkosításának biztosítása ? után az eszközt az amerikai gyógyszerhatósággal (FDA) is engedélyeztetni szeretnék, a tervek szerint pedig 2018-ban piacra is dobnák. Maga a technológia alkalmas lehet akár arra is, hogy egyéb tartósan adagolandó gyógyszerek is precízen, egyszerűen lehessenek beadhatók vele.