Versenyben a baktériumokkal

Már nemcsak a hagyományos antibiotikumokból fogy egyre több világszerte, hanem azokból is, amelyek a régiekre rezisztenssé vált baktériumok ellen vethetőek be. Ez azért veszélyes, mert ha a kórokozók ezek ellen is védettek lesznek, nem lesz ütőképes fegyver a kezünkben. Az antibiotikumrezisztencia kialakulását baktériumellenes monoklonális antitestekkel lehet lassítani, ezek megjelenése hatalmas áttörést jelent.

  • Ha nem fejlesztenek új baktériumellenes kezeléseket, akkor a világon mintegy 300 millióan halhatnak meg idő előtt baktériumok okozta fertőzések miatt az elkövetkezendő 35 évben.
  • Miközben az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia egyre terjed, nem igazán tudnak olyan új antibiotikumot fejleszteni, amelyek képesek lennének megbirkózni a problémával.
  • Az Európai Unióban, Izlandon és Norvégiában évente 25 ezren halnak meg súlyos, ellenálló baktérium okozta fertőzésben.
  • Az antibiotikumhasználat világszerte nő, ami nagyrészt annak tudható be, hogy már Brazíliában, Oroszországban, Indában, Kínában és Dél-Afrikában is egyre többen engedhetik meg maguknak, hogy megvegyék ezeket a gyógyszereket. Ami alapvetően jó hír, hiszen már az elmaradottabb országokban is többen jutnak életmentő gyógyszerekhez. Viszont a széles spektrumú antibiotikumok terjedésének hátulütője is van: miattuk egyre inkább növekszik a gyógyszerekre rezisztens baktériumok száma. Ezzel egy ördögi körbe kerülünk: amikor a szerek már nem hatnak a rezisztens baktériumokra , az orvosok más típusokhoz nyúlnak, így idővel a kórokozók azokra is rezisztensé válnak. Végeredményként pedig nem lesz hatásos szer a kezükben, hiszen újabb antibiotikumok már nem igazán jelennek meg.

    Egyre inkább növekszik a gyógyszerekre rezisztens baktériumok száma
    Egyre inkább növekszik a gyógyszerekre rezisztens baktériumok száma

    Leköröznek a baktériumok

    Probléma az is, hogy míg egy emberöltő 30-40 év, az ember pedig lassan alkalmazkodik a betegségekhez és leküzdésükhöz, addig a baktériumok sokkal gyorsabban szaporodnak és változnak: egy-egy baktériumból meglepően gyorsan szelektálódhat teljesen új baktériumtörzs. A colinak és a staphylococcusoknak például már vannak ilyen törzsei, amelyekkel az orvosok már ma is alig tudnak mit kezdeni, mert a szokásos antibiotikumokra nem érzékenyek. A clostridium is egyre rezisztensebbé válik, ami egy ilyen veszélyes kórokozó esetén különösen vészjósló. Ha ez ellen nem teszünk valamit, akkor ismét az antibiotikumok előtti korszakban találjuk magunkat.

    Új eszközök kellenek

    A baktériumok elleni küzdelemben a nagy áttörést a monoklonális antitestek jelenthetik, azokkal ugyanis le tudják lassítani az antibiotikumrezisztencia kialakulását, méghozzá úgy, hogy közben hatékonyan legyőzik a baktériumok okozta fertőzéseket. Másik nagy előnyük, hogy célzottabb kezelést tesznek lehetővé, így nem károsítják a jótékony baktériumokat, amelyeket a jelenleg rendelkezésre álló antibiotikumok elpusztítanak. Magyarán a monoklonális antitestek úgy lassíthatják az antibiotikumrezisztencia kialakulását, hogy közben csökkenthetik az antibiotikumkezelés időtartamát, illetve toxicitását. Utóbbi azért hatalmas előny, mert a nagy dózisban alkalmazott antibiotikumok már végképp komoly toxicitást okoznak.

    A monoklonális antitestek lényege ezzel szemben nem a toxikusság, hanem hogy aktiválják az immunrendszert, ezt eszközül használva pedig olyan betegeket is megmenthetnek, akiket gyógyszerrezisztens baktériumtörzsek fertőztek meg. Nem utolsó szempont az sem, hogy a monoklonális antitestek csökkenthetik a kórházban töltött napok számát, és segítségükkel kevesebb szövődmény léphet föl a sebészeti beavatkozás után is.

    bakteriális fertőzés

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Nincs front
    Maximum: +17 °C
    Minimum: +5 °C

    Többnyire derült idő várható, délen, délnyugaton lehet némi fátyolfelhőzet az égen. Estétől viszont ismét terjeszkedik, illetve nagy területen képződik köd, rétegfelhőzet. A délnyugati, nyugati irányú szél többnyire gyenge vagy mérsékelt marad. Késő este 6 és 13 fok közötti értékek valószínűek. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra