Az Egészségügyi Világszervezet legújabb jelentése szerint világszerte 422 millióan szenvednek cukorbetegségben. Az érintettek rendszeres kezelésre szorulnának, mivel szervezetük nem termeli, vagy nem hasznosítja megfelelően az inzulin nevű hormont.
A diabétesz nem csak gyakorisága miatt kiemelten kezelendő betegség, hanem azért is, mert az érintettek száma évente 5-10 százalékkal növekszik. Jó példa erre Magyarország is, ahol a betegek száma az elmúlt 20 évben megduplázódott.
A diabétesz a jövőben ? elsősorban az egészségtelen életmód miatt ? még gyakoribb lehet, annak ellenére, hogy bizonyos esetekben megelőzhető. A betegség megfelelő kezelésével jól karban tartható, az általa okozott szövődmények pedig elkerülhetők. Ez nagyon fontos, mert a probléma az egész szervezetre kihat: szív- és érrendszeri problémákat, veseelégtelenséget, vakságot is okozhat, sőt akár végtag-amputációhoz is vezethet.
Elkésett diagnózis
Sajnos a diabéteszről sokan csak akkor szereznek tudomást, amikor első szövődményei már megjelentek. Pedig jó lenne hamarabb diagnosztizálni, lévén a betegség kezdeti fázisban még visszafordítható életmódváltással, diétázással és súlycsökkentéssel. Viszont ha ez nem történik meg, és a 2-es típusú cukorbetegség már kialakult, akkor a betegeknek a megfelelő vércukorszint beállításához az életmódváltás mellett napi szintű gyógyszeres kezelésre is szükségük van. A már diagnosztizált diabétesz megfelelő kezeléséhez emellett elengedhetetlen a betegek felvilágosítása a szövődményekről, azok jeleiről és kezeléséről.
Ahhoz, hogy a káros következmények megelőzhetők legyenek, tisztában kell lenni azzal, hogy azok fokozatosan alakulnak ki. Tudni kell azt is, hogy minél kevésbé tartják egyensúlyban a vércukorszintet, annál nagyobb az esélye a szövődmények kialakulásának. Ez azonban fordítva is igaz: a kockázatot már minimális életmódváltás is képes csökkenteni. A lényeg tehát az, hogy az érintettek ne vegyék félvállról ezt az alattomos betegséget. Ha ugyanis nem kezelik megfelelően, akár életveszélyes állapot is előállhat, az életminőség jelentősen romolhat.
Sokféle szövődmény
A cukorbetegség szív- és érrendszeri megbetegedéseket, így például magas vérnyomást, szívinfarktust, sőt szélsőséges esetben akár stroke-ot is okozhat, ezért fontos, hogy felismerése után a beteg mielőbb változtasson életvitelén. Az érintettek állapota aktív életmóddal, egészséges táplálkozással és testsúlycsökkentéssel jelentősen javítható, orvos segítségével pedig meg lehet találni a beteg számára legmegfelelőbb gyógyszeres kezelési lehetőséget is.
A diabétesz kezelésére már számos modern gyógyszeres terápia áll a rendelkezésre, ezek mind képesek a biztonságos vércukorszint beállítására. Ezek a készítmények egyre inkább megkönnyítik az együttélést a betegséggel, a választék folyamatos bővülése pedig már lehetővé teszi a személyre szabott terápiát is. A megfelelő kezelés megválasztásánál tekintettel kell lenni a társbetegségekre, így például az egyidejűleg fennálló szív-érrendszeri problémákra vagy a vesefunkció milyenségére.