Sajnos Magyarországon minden második embernek komoly problémái vannak egészségértési téren. Magyarán nem igazán tudunk eligazodni egészségügyi kérdésekben, nem feltétlen értjük az ide vonatkozó információkat, hasznosítani pedig pláne nem tudjuk őket. Pedig az egészségtudatosság fontos, hiszen segíti az egészség megőrzését, a betegségek megelőzését és kezelését is. Annak érdekében, hogy ezen a téren történjen előrelépés, egészségügyi és oktatási intézmények, egészségügyi szakemberek, betegszervezetek, társadalmi és civil szervezetek, újságírók és bloggerek is mozgósítják erőiket. Munkájukat kívánta elismerni az AIPM (Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete) Nekem szól! Egészségértés pályázata , amely öt kategóriában díjazta mindazokat, akik arra törekszenek: feltérképezzék és a közvéleménnyel megosszák a jobb egészségértést, egészségtudatosságot fejlesztő hazai programokat, elősegítsék a laikusok ilyen kérdésekben történő eligazodását, a kapott egészségügyi információk megértését és felhasználását.
Támogató videók
Az egészségügyi intézmények kategóriájában idén az Országos Gerincgyógyászati Központ Budai Egészségközpont Szakkórháza lett az első helyezett. Az intézmény betegoktatói csapata olyan kisfilmeket készített, amelyek bárki számára elérhetővé tették szakértőik előadásait. A bárhol megtekinthető videók a központ betegedukációs programját, csoportos, tantermi betegoktatását egészítették ki. Lényegük az volt, hogy közérthetően, az orvosi szaknyelv túlzásba vitele nélkül, közvetlen hangvételben szóljanak a betegekhez, a témákat képekkel, animációkkal, diagrammokkal, érdekes ábrákkal és infografikákkal is közelebb hozzák a hallgatósághoz. Egyebek mellett volt olyan kisfilmjük, amelyik a gerinc védelme miatt fontos ergonómiai alapismereteket mutatta be, de olyan is, amelyik a gerincműtétek utáni korai és közvetlen posztoperatív időszak mozgásterápiáját ismertette. Kezdeményezésük igen eredményes volt: az oktatási program elsajátítása után a betegek 70 százaléka változtatott az életmódján, 68 százalékuknál pedig nem tértek vissza a panaszok. A betegek 90 százaléka fontosnak és hasznosnak tartotta az központ betegedukációs anyagát.
Megbízható válaszok
Az egészségügyi szakemberek kategóriájában dr. Dér Péter nyerte a pályázatot. A patikus a szigorú elvek szerint működő " Kérdezze gyógyszerészét! " Facebook-csoportot vezeti. Azokat a tartalmakat, amelyeket oldalára kihelyeznek, gyógyszerész adminisztrátorok ellenőrzik, az oda érkező kérdésekre pedig 12 órán belül szakértők válaszolnak. A Facebook-csoport célja az öngyógyszerelés segítése, az egészséggel kapcsolatos ismeretek bővítése, nem utolsó sorban pedig az orvosok munkájának támogatása. A közösségi oldalon elhelyezett információkat a mogyoródi Kígyó Gyógyszertár vezetője kezdetben pusztán a patika marketingeszközének szánta, de a dolog kinőtte magát: ma már 4600 tagja van a 2014-ben alakult zárt csoportnak, tartalmán pedig felváltva dolgozik 8 gyógyszerész.
A betegszervezetek kategória nyertese a Ritka és Veleszületett Rendellenességgel Élők Országos Szövetsége ( Rirosz ) lett. Az egyesület 2015-ben hozta létre a Mentőöv Információs Központot és Segélyvonalat, amelyet azóta is működtet. Céljuk az, hogy a ritka betegséggel élők és környezetük időben juthassanak helytálló, szakszerű információhoz, illetve ennek birtokában megfelelő egészségügyi, szociális, oktatási ellátáshoz. Segítséget a segélyvonal mellett e-mailben is lehet kérni, de Sorstárs kereső néven működik zárt Facebook-csoportjuk is, amely szintén támogatást ad az érintetteknek. Emellett a Rirosz a több mint 8000 féle ritka betegség közül havonta kiválaszt egyet, amelyről a Mentőöv honlapján cikksorozat jelenik meg.
Első kézből
Az újságírói és blogger kategória nyertese Balavány György lett, aki munkájával az öngyilkosság megelőzése érdekében folytat felvilágosító tevékenységet . Az újságírónak a 24.hu és a Hvg.hu hírportálokon jelent meg cikksorozata. Írásaiban arra törekedett, hogy a tabuként kezelt témát megfelelő módon mutassa be a közönségnek, fölhívja a figyelmet arra, hogy a társadalom igenis sokat tehet a megelőzés érdekében. Az újságíró tagja több olyan Facebook-csoportnak is, ahol önkéntes segítők és kétségbeesett emberek tudnak egymással kommunikálni, kapcsolatot tart a témát ismerő, a klinikumban dolgozó szakemberekkel is.
A társadalmi szervezet kategória első helyezettje a Szív City projekt lett, amelyet az Országos Mentőszolgálat, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat, a Magyar Resuscitatiós Társaság és az Alerant Zrt. működtet. A projekt célja, hogy a bajba jutott emberek minél hamarabb megkapják az életmentő segítséget. Maga a Szív City egy telefonos applikáción létező virtuális közösség, amelynek önkéntes tagjai készek megmenteni a keringésleállás köztéri áldozatait. Az önkéntes csatlakozók az alkalmazás letöltésével és a regisztrációval vállalják, hogy ha a közelükben valakinek megáll a szíve, akkor az Országos Mentőszolgálat riasztására a helyszínre sietnek, és még mielőtt a mentő megérkezik, hozzáfognak az újraélesztéséhez.