A hónap közepétől új gyógyszerek válnak tb-támogatottá. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere az MTI beszámolója szerint elmondta: a készítmények a daganatos és a vérképzőrendszert érintő rosszindulatú betegségek, a vérzékenység, a hepatitis C, a szklerózis multiplex, a Parkinson-kór , az asztma egyik súlyos formája és szívelégtelenség kezelésére szolgálnak, összesen tizennyolc terápiás területen. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) üdvözli a Kormány döntését, és bízik benne, hogy a döntések és befogadások üteme a jövőben tovább gyorsul, így a készítmények az eljárások lebonyolítását követően minél hamarabb eljuthatnak a betegekhez.
Sok ezer betegen segíthetnek ezek a modern gyógyszerek
Dr. Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) igazgatója üdvözölte a döntést, amely újabb súlyos betegségek esetében teszi elérhetővé a korszerű terápiákat a magyar betegek számára. Mint mondta, ezek a modern, innovatív gyógyszerek sok ezer beteg gyógyulását, életkilátásainak javítását segíthetik.
Az AIPM igazgatója örömtelinek tartja, hogy a 2018 októberi gyógyszerbefogadás után újabb készítmények válnak hozzáférhetővé. Kétségkívül pozitív, hogy az egészségügyi kormányzat mostani döntésével enyhíteni tudta az innovatív készítmények hozzáférhetőségével kapcsolatos hazai lemaradást, ugyanakkor az AIPM szerint a befogadást követően annak kedvező fogadtatására építve fontos lenne, hogy a magyarországi befogadások átlagos várakozási ideje tovább csökkenjen, hiszen az innovatív készítmények tekintetében nemzetközi összehasonlításban még így is lassúnak mondható a magyar döntéshozatal. A V4-es országok esetében ugyanis az átlagos befogadási idő rövidebb a magyarnál.
A befogadási idő csökkentéséhez elengedhetetlen a rendszer bürokratikus akadályainak lebontása, a döntési mechanizmus átláthatóvá és kiszámíthatóvá tétele - hangsúlyozta Dr. Holchacker Péter. A betegek érdeke ugyanis, hogy minél gyorsabban hozzájussanak ezekhez a sokszor életmentő terápiákhoz. Egy új készítmény hosszadalmas útját a kutatás-fejlesztéstől a betegekig A gyógyszer útja című tájékoztató videóban lehet nyomon követni.
Legutóbb 2018 októberében született döntés gyógyszerbefogadásról, akkor 29, döntően innovatív készítmény vált hozzáférhetővé a magyar betegek számára. A mostani befogadások miatt az AIPM egyben bizakodva tekint arra is, hogy a megkezdett munka folytatható, és a korábban már pozitívan értékelt készítmények is mihamarabb elérhetők lesznek a magyar betegek számára.