Okosgyógyszer
Idegrendszert érintő betegségek
Az egész család érdeke, hogy az ADHD-t felismerjék (2)
A figyelemhiányos hiperaktivitási zavar miatt nem csak a szétszórt, koncentrálni képtelen gyereknek gyűlik meg a baja a környezetével és a szüleivel, hanem felmenőik gyakran egymással is konfliktusba kerülnek a neveletlen csemete miatt. Pedig ezek a problémák megelőzhetők azzal, ha fölismerik a rosszalkodó gyerek lelki baját, és azt megfelelő terápiával kezelik.
Százéves rejtély megoldásáért járt idén az Agy díj
Az emlékezés működési mechanizmusának feltárásáért három egymástól függetlenül dolgozó brit neurológusnak ítélték oda idén az idegtudomány legjelentősebb elismerését, az Agy díjat. Felfedezéseikkel ugyan nem lehet megakadályozni az Alzheimer-kór kialakulását, de elvezethetnek olyan gyógyszerek kifejlesztéséhez, amelyek csökkenthetik a memóriavesztést a betegség korai szakaszaiban.
Ismét Egészséghősök díj – Most megköszönheted, amit egy egészségügyben dolgozó tett érted
Több év eltelt azóta, hogy utoljára ’Egészséghősöket’ díjaztunk. A pályázat most más formában tér vissza – ezúttal a gyógyítás olyan szereplőire koncentrálunk, akikre nem irányul akkora figyelem, mint az orvosokra, sokszor mégis rajtuk múlik a legtöbb. Jelölj te is szakembert az Év Mentőse, az Év Ápolója, az Év Orvosasszisztense vagy az Év Civil Egészséghőse kategóriában!
Gyógyítható lehet az Alzheimer-kór?
Már vannak olyan klinikai vizsgálatok, amelyek az jelzik: előbb utóbb nem csak kezelhető, hanem gyógyítható is lehet az Alzheimer-kór. Bizakodásra az ad okot, hogy a kutatás első eredményei alapján van arra remény, hogy meg lehessen szüntetni a betegségre jellemző agyi fehérjelerakódásokat.
Megtriplázódhat az Alzheimer-betegek száma
A becslések szerint 2050-re a mainál akár háromszor több, összesen mintegy 130-150 millió Alzheimeres beteg élhet a világon. A betegséget sajnos sokszor nem ismerik föl idejekorán, így a betegek nem tudják időben megkezdeni a terápiát sem. Pedig a megfelelő kezelés már most is nagyban javítja az életminőséget.
SM: már reményt adnak a gyógyszerek
A szklerózis multiplexet, annak lefolyását és kezelési módjait sajnos még sokan nem ismerik, pedig a kór előrehaladása ma már lassítható. Emiatt nagy hiba, ha a betegek és a családtagok összeroppannak a diagnózis hallatán, azonnal tolókocsit, fizikai és szellemi leépülést vizionálnak. Már csak azért is, mert ma már rendelkezésre állnak olyan szerek, melyek az immunrendszer kedvező befolyásolása révén bizonyos kórformáknál lassítják a betegség...
Mobilalkalmazás segíti az öninjekciózást
Noha a szklerózis multiplex ma nem gyógyítható, de jól kezelhető, feltéve, hogy betartják a terápiát. Ezt nagyban nehezíti, hogy bár a betegek egy részének az öninjekciózás a mindennapok része, a következő injekció beadásának helyét és idejét észben tartani komoly kihívást jelenthet. Ebben már mobilalkalmazás is segíti az érintetteket: használatával a betegek sokkal jobban betarthatják az injekciózásra vonatkozó előírásokat.
Előre tör az idegtudomány
Az idegrendszeri betegségeket gőzerővel kutatják, már a Parkinson-kór esetében is körvonalazódik egy olyan új készítmény, amelyet célzottan juttatnak be az agyba, és amely képes megakadályozni a dopamintartalmú sejtek rohamos fogyását, vagyis a betegség okát. Az idegtudományban ma igazi forradalom zajlik.
Szaporodnak az idegrendszert védő új anyagok
A Parkinson-kór alapját is képező neurodegeneratív folyamatok vizsgálata mellett új idegszövetvédő hatású molekulák létrehozása is a célja az MTA-SZTE Idegtudományi Kutatócsoportnak. Több általuk előállított vegyületre már szabadalmi oltalmat is szereztek. Ezek gyógyszeripari alapanyagként is segíthetik majd a betegek gyógyítását, de ehhez persze még komoly klinikai vizsgálatokat is le kell folytatni.
Génkutatás is segítheti a Parkinson-kór elleni küzdelmet
Az idegrendszeri betegségek, többek közt a Parkinson-kór diagnosztikáját, kutatását, személyre szabott kezelésének fejlesztését is segíthetik az olyan új gépek, amelyek képesek a teljes emberi génkészlet gyors szekvenálására. Ezek használata nagyban segítheti azt, hogy a betegek mihamarabb a számukra legmegfelelőbb terápiában részesülhessenek.
Célkeresztben a legkisebbek
Ugyan a gyerekkori epilepszia százból egy csemetét érint, később már csak minden kétszázadik felnőtt lesz érintett. Annak oka, hogy noha a gyerekkori előfordulás igen magas, mégsem találkozunk olyan kicsivel, akinek rohamai lennének, igen egyszerű: korszerű okosgyógyszerekkel ma már 10 gyerekből 8 tejesen tünetmentessé tehető. Ráadásul a rohammentes csemeték fele néhány éven belül ki is növi a betegséget, így az idő előrehaladtával terápiája...
Hosszú út a sikerig
Nagyon régre nyúlik vissza az epilepszia gyógyításának története: a vallás és a történelem egyaránt nyomott hagyott rajta, az egyre jobb terápia kifejlesztését pedig zseniális felfedezések, az orvostudomány és a gyógyszeripar fejlődése egyaránt segítette. Utóbbiak mellett szerencsés véletlenek is közrejátszottak abban, hogy ma már az antiepileptikumok széles tárháza áll az érintettek rendelkezésére. Napjainkra már megjelentek okosgyógyszerek...
ADHD: késő diagnózis miatt csúszhat a kezelés
A figyelemhiányos hiperaktivitási zavarra sokszor csak 6-8 éves korban kezdenek gyanakodni, akkor, amikor a gyerek új közösségbe kerül, komolyabb szabályokkal, iskolai követelményekkel szembesül. Hazai adatok szerint a gyermekek nem ritkán 3-4 ellátóhelyen is megfordulnak a végleges diagnózis felállítása előtt. Ez nagy gond, mert megfelelő kezelésük csak ezt követően kezdődhet meg.
Új felfedezések hozhatnak áttörést
Három idős emberből egy biztosan Alzheimer-kórban, vagy egyéb demenciát okozó betegségben szenved halálakor, az érintettek száma tehát hatalmas. Ezért kapja föl a fejét a fél világ azokra a tudományos eredményekre, amelyeket ha a gyógyszeripar hasznosítani tud, könnyebben lehetnek kezelhetők az időskori leépülést eredményező betegségek. A rezveratrol egészségre gyakorolt jótékony hatása már régóta ismert, de úgy tűnik, ez az anyag az Alzheimer-kór...
Új oka is lehet az Alzheimer-kórnak
Egyelőre óvatosan bánnak a lehetőséggel, de a Nature tudományos folyóiratban publikált kutatás szerint van arra esély, hogy az Alzheimer-kór orvosi beavatkozások során is terjedjen egyik emberről a másikra. Mivel a tanulmány nagyon kis esetszámú, a kutatók pedig véletlenül tették a felfedezést, a lehetséges összefüggéseket még vizsgálni kell. Viszont arra mindenképp rámutat az új fejlemény, hogy az Alzheimer-kór kiváltó okait és lehetséges...
Kezdeti fázisban sikerülhet megfékezni a szklerózis multiplex progresszióját
A Cambridge Egyetem kutatóinak felfedezése hatalmas előrelépést jelenthet a szklerózis multiplex (SM) terápiájában: egy eredetileg a leukémia kezelésére használt gyógyszerről mutatták ki, hogy megállíthatja az SM progresszióját, sőt bizonyos esetekben javulást eredményezhet. A készítmény akkor a leghatásosabb, amikor a betegség gyulladásos szakasza dominál, és azt elég korán, az SM kezdeti, aktív fázisában alkalmazzák.
Első a stresszcsökkentés, második a gyógyszer
A stressz a mindennapok része, nehéz elkerülni. Pedig fontos lenne, ugyanis hatással lehet az egyén érzelmi, szellemi és fizikai állapotára is. És nem utolsó sorban a vérnyomásra: komoly rizikófaktora a hipertóniának. Enyhébb esetekben életmódváltással megelőzhető kialakulása, ha pedig állandósult a magas vérnyomás, korszerű gyógyszerek tárháza áll rendelkezésre.
Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.