Ugyan az asztma megfelelő terápia mellett jól kontrollálható, az esetleges rohamoktól még így is félhetnek az érintettek. Emiatt számít sokat az, hogy vannak már olyan légzésérzékelő készülékek, amelyeknek köszönhetően az asztmásoknál előre lehet jelezni, ha közeleg egy újabb roham.
Azt, hogy az asztmás betegek időben bevehessék gyulladáscsökkentő gyógyszereiket, megelőzve a súlyosabb következményeket, vagy akár az esetleges kórházi kezelést, nagyban segítik azok a légzésanalizáló eszközök, amelyek képesek előre figyelmeztetni a roham közeledtére. Ezek a szerkezetek nem nagyobbak a mobiltelefonoknál, működési elvük pedig azon alapszik, hogy mérni képesek az érintettek leheletének nitrogén-monoxid szintjét. Ezek a szenzorok olyan érzékenyek, hogy egy ezermilliomod részt is képesek kimutatni. Ez rendkívül kicsi mennyiség, olyan, mintha egy 50 méteres uszoda vizében érzékelni tudná, hogy abba beledobtak-e egy kockacukrot.
A megemelkedett nitrogén-monoxid szint kimutatása azért kulcsfontosságú, mert azt jelzi, hogy az asztmás beteg légcsöve hamarosan begyullad. Ez a latens gyulladás általában pár órával azelőtt bekövetkezik, mielőtt a páciens észrevenné, hogy közeleg a roham. Elkezdődni viszont nem fog, mert az eszköz segítségével mindenki ellenőrizheti nitrogén-monoxid szintjét, így idejében beszedheti a gyógyszereit. Korábban a közelgő asztmarohamot csak költséges tüdővizsgálatokkal tudták előre jelezni. Ha viszont az érintettek időben lépnek és megteszik a szükséges megelőző lépéseket, elejét vehetik annak, hogy komolyabb probléma álljon elő.