A legjobb kezelés a megelőzés Ugyan a dohányzás okozta egyik legsúlyosabb betegség, a COPD korán felismerve és korszerű készítményekkel kezelve akár tünetmentessé is is tehető, lefolyásának lassításához elengedhetetlen az utolsó csikk elnyomása. Anélkül hiábavalók a legjobb gyógyszeripari innovációk is. Sajnos a COPD (krónikus obstruktív légúti betegség) máig nem gyógyítható betegség. Ez a dohányzás okozta kórkép a legjobb esetben is csak tünetmentessé tehető korszerű készítményekkel. Ehhez viszont az szükséges, hogy a betegek a panaszok megszűntével se hagyják abba a tünetmentes állapot fenntartásához szükséges készítmények alkalmazását. Annak ugyanis, aki az első pár hónap utáni javulást követően felhagy a javasolt inhalációs gyógyszer alkalmazásával, visszatértek a tünetei. A COPD, hasonlóan néhány más, krónikus betegséghez ? amilyen például a cukorbetegség, a magas vérnyomás, és az ízületi betegségek ? nem visszafordítható, de eredményesen kezelhető. A terápia lehet gyógyszeres (tablettás vagy inhalátoros), oxigénterápiás és összetett, úgynevezett rehabilitációs kezelés. Maguk a betegek is sokat tehetnek azért, hogy állapotuk javuljon: megfelelően kell táplálkozniuk, mozogniuk, fel kell hagyniuk a dohányzással.
Aki dohányzik, éveket, évtizedeket veszíthet az életéből
A gyógyszer használata enyhítheti betegség tüneteit és lassíthatja a betegség súlyosbodását, előrehaladását. Nagyon fontos, hogy ezeket a készítményeket a beteg a kezelőorvos utasításai alapján alkalmazza, hiszen akkor fejtik ki legjobban a hatásukat. A COPD-ben alkalmazott gyógyszerek különböző módon hatnak. Van köztük olyan, amely a tüdőben lévő légcsövek körüli izmokat elernyeszti, így azok kinyílnak, kitágulnak, van olyan, amely csökkenti a légcsövek nyálkahártyájának duzzanatát, és olyan is, amely ugyanitt csökkenti a váladékképződést. Ezen innovatív szerek hatására a légcsövek tágabbá válnak, és így a levegő könnyebben tud be- és főleg kiáramlani, ezáltal több friss levegő jut a szervezetbe. A gyógyszerek, amellett, hogy megkönnyítik a légzést, csökkentik a köhögést is. Fontos tudni azt is, hogy a kezelőorvos által elrendelt gyógyszerek akkor fejtik ki hatásukat, ha napi rendszerességgel alkalmazzák őket. Kulcsfontosságú, hogy az érintettek időben felismerjék betegségük fellángolását. Vannak ugyanis napok, amikor azt tapasztalják, hogy ezek a tünetek komolyabban befolyásolják a közérzetüket. Az ilyen időszakot szokták ?nehéz napnak? nevezni. Minél hamarabb észreveszik az intő jeleket, annál hamarabb tehetnek is ellenük. A betegség fellángolása azonban több egyetlen nehéz napnál. Érdemes a családtagokat és a barátokat is megtanítani arra, hogy milyen tünetekre kell figyelniük, és miben tudnak segíteni ebben a helyzetben. Ezzel érhető el, hogy a beteg minél előbb megfelelő kezelést kapjon, jobban legyen.
A cigaretta időben történő letétele életet menthet
A fellángolás több jellemző tünetről ismerhető fel. Az első az, hogy a beteg többet köhög, több köpete termelődik, annak színe is megváltozhat. Ez azt jelenti, hogy a korábban színtelen köpet sárgás vagy zöldes színezetűvé válhat, esetleg piros vér is megjelenhet benne. A másik fő tünet, hogy az érintettek szorítást éreznek a mellkasukban. Emellett jellemző szimptóma a feledékenység, álmosság, ingerlékenység. Megváltozhat a bőr színe is: kék vagy hamuszürke lehet, amit az ujjvégeken vagy az ajkakon lehet leginkább észrevenni. Felgyorsulhat a légzés és a szívverés is, a légszomj és a nehézlégzés pedig súlyosbodhat nyugalomban is.