Innovatívnak nevezzük, ha egy új fejlesztést hozunk létre vagy egy új ötletet valósítunk meg. A gyógyszeriparban sincs ez másként: a gyógyszergyártásban is azt tekintjük innovatívnak, ami a betegek számára új terápiás vagy diagnosztikai lehetőségeket tár fel.
Az innovatív gyógyszeripari vállalatok folyamatos kutatásokat fejlesztéseket végeznek. Nem, vagy csak nehezen kezelhető betegségek esetén alkalmazható biztonságos hatóanyagokat, új és korszerűbb gyógyító terápiákat igyekeznek kifejleszteni. A kutatásokat tesztelések követik, később a hatóanyagot illetve a már kész gyógyszert hatóságilag is engedélyeztetni kell. A rengeteg munkát, időt és pénzt igénylő folyamat végső célja, hogy egészségünket minél tovább megőrizhessük, mihamarabb visszanyerhessük.
A gyógyszerek kifejlesztése hosszú, kockázatos és költséges folyamat. Minimum 10 évig tart mire egy új hatóanyagú készítmény gyógyszerként forgalomba kerül.
Ez a folyamat 4 szakaszból áll:
- gyógyszerfejlesztés
- preklinikai fázis
- humánklinikai vizsgálatok
- törzskönyvezés
A gyógyszerfejlesztés szakaszában 10 000 gyógyszerjelöltet vizsgálnak, ezek közül mindössze 250 vegyület kerül a preklinikai fázisba, és 5 csak vegyületet tesztelnek a humán klinikai vizsgálatok szakaszában, végül 1 molekula marad. Ebből az 1 molekulából lehet regisztrált gyógyszer a törzskönyvezés szakaszában.
A rengeteg vizsgálat és tesztelés azért szükséges, hogy biztonságos gyógyszereket kapjunk, melyek hatékonyabbak és kevesebb mellékhatással rendelkeznek elődeiknél.